PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Bedřich Skrbek (1860-1918)

Bedřich Skrbek (1860-1918) byl vynikající amatérský numismatik, spoluautor třídílné příručky „Mince království Českého za panování rodu Habsburského od roku 1526“. Vydáno v Pardubicích 1891-1913.

Již v roce 1886 byl jmenován kustodem sbírky pečetí Musejního spolku Pardubice, jemuž po více než tří desetiletí věnoval veškerý svůj volný čas a energii. V roce 1898 publikoval v Časopisu společnosti přátel starožitností českých v Praze osmnáctistránkový článek "Hora Kunětická, její stručné dějiny, vandalství na ní páchané i kroky učiněné na její záchranu" (viz František Šebek: Toulky historií Pardubic 2. Helios Jiří Razskazov, Pardubice 2019, s. 130-134), který podnítil kampaň proti těžbě kamene a štěrku pro potřeby veřejných staveb. Aktivně se do ní zapojilo několik osobností kolem pardubického Musejního spolku.

Byl členem společnosti intelektuálů, které se scházela v kavárně U Střebských s Mikolášem Alšem (1852-1913). Tam padlo rozhodnutím napsat ministerstvu vojenství do Vídně, že Kunětická hora je i vojensky důležitým bodem strategického významu. Numismatik Bedřich Skrbek napsal memorandum, žádající okamžité zastavení lámání kamene, krasopisně v českém jazyce a hned druhý den je přinesl k Střebským k podepisování. V čelo se podepsal Mikoláš Aleš s funkcí "vrchní hejtman" a vynutil si, aby i ostatní se všichni podepsali s titulem "hejtman", že prý to bude ve Vídni více působit. Pod vlivem této události Mikoláš Aleš konečně namaloval dříve slíbený obraz "Kunětičtí hejtmani" (viz Jiří Kotyk: Boža Dvořák a Mikoláš Aleš - 2. část. In: Zprávy Klubu přátel Pardubicka 2025, č. 3-4, s. 126-135).

Seznam archiválií (0):

Tento štítek neobsahuje žádné veřejné archiválie.

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®