PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Zastavení č. 10 - Bílá hora, společné NS Kopřivnice [ Informační tabule ]

Zastavení č. 10 - Bílá hora
(558 m n. m.)
(společné zastavení s kopřivnickou větví LNS)

K tomuto zastavení jsme vystoupili od skály Rudy pěšinou a polní (lesní) cestou po SZ úbočí Bílé hory - částečně značené modrou turistickou značkou - a před vrcholem zpevněnou obslužnou komunikací až k rozhledně na vrcholu Bílé hory. Po pravé straně jsme v dolníčásti výstupu minuli Davidovu a Najvarovu kamenárku.

Bílá hora představuje samostatný masiv vysoce převyšující své okolí a je nejvyšším vrcholem v úpatní části Podbeskydské pahorkatiny. Je tvořena pískovci a jílovci karpatského flyše. Vrcholová část Bílé hory je pokryta relativně přirozenými listnatými až smíšenými porosty s lípou srdčitou, javorem klenem a dalšími vtroušenými dřevinami, jako je např. javor mléč, lípa velkolistá, modřín evropský, bříza bělokorá, jasan ztepily a smrk ztepily. Ojediněle se vyskytují javor babyka, buk lesní, borovice lesní a jedle bělokorá. V keřovém patře většinou zmlazuje lípa, jasan, roste zde svída krvavá, bez černý i vzácnější lýkovec jedovatý.

Přes zásahy hospodařením a dřívějšívýsadbu vtroušených nepůvodních dřevin (smrk, bříze, modřín, borovice) si porosty uchovávají přirozený ráz. Dokládá to stabilizované složení bylinného podrostu s těmito botanickymi druhy: mařinkou vonnou, kopytníkem evropským, prvosenkou vyšší, pryšcem mandloňovitym, hluchavkou pitulníkem, kokoříkem vonným, starčekem Fuchsovým, kakostem smrdutým, česnáčkem lékařským a dalšími. Z chráněnych druhů rostlin se zde vyskytují zejména okrotice bílá a kruštík modrofialový.

Na kraji smíšeného lesa na vápencovém podkladu roste vzácnější, ale jedovatá houba vlákníce Godeyova s kloboukem asi 4 cm v průměru, ve stáří červeně skvrnitym. Roste zde i v mládí baňkovitá, v dospělosti miskovitá houba kališník obecný. Tato houba je jedlá, ale pro svou tenkomasitou a menší plodnici se málo sbírá.

Stavba rozhledny na Bílé hoře byla již v záměrech MUDr. Adolfa Hrstky. Měla to byt původně kamenná mohyla s památníkem obětem 1. sv. války a zároveň měla umožnit návštěvníkům Bílé hory co nejlepší rozhled do kraje. V té době byla Bílá hory v podstatě lysá.

Vystavba víceúčelové věže byla zahájena v říjnu r. 1999. Do provozu byla slavnostně uvedena 28. dubna následujícího roku. Věž je moderní architektonickou konstrukcí a využívá symbolu struktury DNA (dezoxyribonukleové kyseliny). Rozhledna slouží také pro telekomunikační účely a nejvyšší její patro umožňuje pokryt území měst Štramberka a Kopřivnice televizním signálem. Celá věž dosahuje výšky 43 m, vlastní vy hlídková plošina je ve výšce 26 m. Věž je navržena tak, aby při rychlosti větru 1 76 km/h nečinila odchylka vrcholu od svislé osy více než 27 cm. Schodiště je tvořeno 134 ocelovými a 27 betonovými schody. Vyhlídková plošina je v nadmořské výšce 583 m, z ní se otevírá pohled na Kopřivnici a dále pak na Příborsko a obce směrem ke Frenštátu pod Radhoštěm. Štramberk je návštěvníkovi rozhledny skryt hřebenem Bílé hory, porostlým vysokými kmeny stromů.

K dalšímu zastavení u Panny Marie sestoupíme po tzv. "Měsíční cestě" klikatící se romantickou lesní cestou podél dvanácti zastavení zvěrokruhu. Cesta je součástí budovaného městského lesoparku a jeho celkové architektonicko - krajinářské řešení, stejně jako projekt botanické zahrady a arboreta, navrhl Prof. Ing. Ivar Otruba, CSc. z katedry zahradní a krajinářské architektury Mendlovy univerzity v Brně.

Snažně vás žádáme, abyste si nezkracovali procházku po dřívější rovné lesní cestě, jednak tím škodíte přírodě a zároveň přicházíte o pohledy do útulných lesních zákoutí.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Stramberk.cz

Typ záznamu: Informační tabule
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 132, 28.01.2004 v 16:09 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®