PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Hotel Lázně Zlín - Kostelec [ Lázeňské zařízení ]

Historie lázeňské léčby v Kostelci u Zlína

Když pan hrabě Kristian Seilern Aspang, jeden z významných úředníků vídeňského dvora,koupil v roce 1724 panství Lukov, netušil, jaké bohatství je v pramenech na pozemcích kosteleckého občana Jana Zbořila. Teprve když se o pramenech v místní kronice 1742 psalo, že jejich voda léčí - "otokem a dřením údy stižené a zdravé chrání před onemocněním" - lukovská vrchnost za jejich pronájem odpustila panu Zbořilovi jednodenní robotu. Později hrabě Jan Bedřich Seilern vepsal toto panství do zemských desek jako své panství a když vídenští lékaři potvrdili léčebné účinky vody zdejších pramenů, postupně vystavěl lázeňské budovy a zámek Lešnou ve stylu doznívajícího baroka.

Lázně sloužily nejdříve pouze vrchnosti a největšího rozsahu dosáhly, když je vlastnil v letech 1899 - 1908 kroměřížský lékař J. Kovář a manželé Mašláňovi. Lázně byly přebudovány na moderní léčebné středisko, které se stalo společenským sídlem kraje. Provozovány byly v průměru pro padesát pacientů, až do začátku druhé světové války.

V roce 1936 projevil o koupi lázní zájem Tomáš Baťa, který také nechal slavnému architektovi té doby panu Janu Kotěrovi vypracovat studii k výstavbě nového léčebného pavilonu, ale realizaci projektu přerušila světová válka. Během války byla zcela zdevastována hlavní lázeňská budova s kuchyní a ubytováním, která po válce musela být odklizena. Po obnově tyto státní lázně přešly do správy tehdejšího krajského ústavu národního zdraví.

V roce 1964 koupil n.p. Vítkovice nejen lázně, ale i okolní pozemky a výstavbou ubytovacího objektu hotelového typu se vytvořilo v Kostelci rekreační středisko. Tím se utlumila lázeňská péče a lázně v Kostelci ztratily pro veřejnost v rámci zdravotní péče svůj význam. Nakonec byly lázně Kostelec vyškrtnuty ze seznamu československých lázeňských míst. Pouze omezený počet pacientů ročně ze zlínského regionu se podle smlouvy s městem Zlín a Vítkovicemi léčilo v Kostelci.

Dřívější lázeňské vily, postavené ve slohu Jurkovičovy architektury, známé z lázní v Luhačovicích, byly při stavbě hotelu zdevastovány a ke škodě lázní i škodě stavitelské, nakonec zbořeny.
Nový majitel tohoto rekreačního objektu - společnost s r.o. ZLÍNSAT, která je vlastníkem lázní i hotelu od února 1994, se rozhodla navázat na dlouholetou tradici lázeňství v Kostelci a cílevědomě obnovuje všechno pro lázeňskou péči s využitím zdejších léčivých pramenů.

Již od samého počátku léčby, ze 6 studní, z nichž se brala voda, bylo zřejmé, že prameny v kapli "Marie Magdalény" a "Pod vilami" jsou na minerály bohatší, než z ostatních studní. Z provedeného průzkumu referenční laboratoře MZ ČR víme, že tyto studny jsou léčivé prameny, bohaté na léčivý sirovodík.

V roce 1996 byly provedeny nové pokusné vrty a ukázalo se, že nový vrt, který je situován blízko studně "Pod vilami", vykazuje více sirovodíku než původní studna a mohutností umožňuje odběr léčivé vody 2x vyšší, než je odběr z obou současných zdrojů. Další výhodou je skutečnost, že tento hlubinný vrt dává záruku, že nebude kontaminován nežádoucími nečistotami z vnějšího okolí vrtu.

Nejsou to jen léčivé účinky vody, ale také lázeňské prostředí mezi obcemi Zlín a Kostelec, v předhůří vizovických a hostýnských vrchů, s dobrými celoročními klimatickými podmínkami, které pomáhá při lázeňské péči. Procházky mírně zvlněnou krajinou, s výhledy do okolí, čistota vzduchu srovnatelná s prostředím jiných českých lázní, kde se běžně léčí i choroby horních dýchacích cest, přispívají k příjemnému pobytu v lázních.

Zpráva měřící stanice OHS, která měří již více jak deset let množství hmotných nečistot, kysličníku uhličitého a oxidu dusíku dokazuje, že dlouhodobě jsou hodnoty tohoto znečištění pod limitem zdravého léčebného ovzduší.

Po zhodnocení příznivých přírodních podmínek a po uznání přírodních léčivých zdrojů nic nestálo v cestě požádat MZ ČR o obnovení lázeňské léčby v Kostelci u Zlína.

ČIL MZ ČR projednal žádost společnosti s r.o. ZLÍNSAT a po shlédnutí objektu pro ubytování a stravování, posouzení technického vybavení a personálního obsazení tohoto pracoviště, dal v listopadu 1995 souhlas s provozováním příspěvkové lázeňské péče pro skupinu VII - 2, 3, 8, 9, 10, 11, 12 a v roce 1997 také komplexní lázeňské péče pro skupinu VII - 8, 9, 10, 11 indikačního seznamu.

Jde o lázeňskou péči k léčení zejména chorob revmatických, bolestivé syndromy šlach, úponů, burz, podkožní tkáně, tuku a kosterních svalů, včetně postižení prací s vibrujícími nástroji, mimokloubní celkový revmatismus. Dále se léčí Coxarthrosa, Gonarthrosa, Arthrosy a polyarthrosy s postižením ručních a nožních kloubů, ostatní seronegativní spondylarthritidy, psoriatická arthritis, Reiterův syndrom, Bechtěrevova choroba a další onemocnění pohybového aparátu.

Nový vydatný a bohatý vrt otevřel v roce 1996 možnost léčby také kožních chorob. Po opětovném posouzení podmínek Lékařskou komorou ČR a Českého inspektorátu lázní Ministerstva zdravotnictví ČR je ve Zlíně-Kostelci povolena lázeňská péče příspěvková i komplexní ve skupině X / 1 - 6 indikačního seznamu. Jde o lázeňskou péči k léčení zejména atopického exému, psoriasis vulgaris, psoriasis generalisata et arthropatica /lupénky/, chronické dermatózy a toxické kontaktní dermatitidy, exémy profesionálního původu v soustavném odborném léčení apod.

Kdo může předepsat ambulantní nebo lázeňskou péči v Kostelci ?
Ambulantní lázeňskou péči může po posouzení zdravotního stavu pacienta v uvedených indikacích předepsat každý odborný lékař. Lázeňskou péči předepisuje obvodní, popř. odborný lékař a schvaluje ji revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny.
Dnes chceme pro veřejnost z tohoto nestátního zařízení za podpory Městského úřadu ve Zlíně a Ministerstva zdravotnictví ČR vybudovat moderní lázně, které se stanou jedním z lázeňských míst ČR a budou sloužit především české klientele.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Hotel Lázně Zlín - Kostelec
Kostelec
763 14 Zlín-Kostelec
Česko (CZ)
tel: (+420) 577 914 340
fax: (+420) 577 914 314

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 24.03.2005 v 13:21 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®