PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Zoologie Českého ráje [ Zoologie ]

Zoologie Českého ráje

Složení fauny je obrazem geografických, geologických, geomorfologických, klimatických a vegetačních poměrů a změn charakteru původního prostředí činností člověka.

Lesní ekosystémy na písčitých půdách s převahou borovice lesní jsou biotopem druhů písčin a skalních masivů a druhů vázaných způsobem života na živnou rostlinu - borovici. Z brouků tu žijí například svižníci a tesaříci - tesařík borový či kozlíček dazule. Pozoruhodná je fauna jeskyní, jejich stálým obyvatelem je křižák temnostní poprvé v Čechách nalezen na Hrubé Skále. Z motýlů tu lze pozorovat sklepnici obecnou a z netopýrů vrápence malého. K charakteristickým druhům obratlovců skalních měst patří výr velký, poštolka obecná, kavka obecná a od 80. let 20. století i krkavec velký.

Smíšené a listnaté lesy obývají brouci roháček bukový, tesaříci a střevlíci - v inverzních polohách podhorské až horské druhy. Z obratlovců toto prostředí charakterizují datel černý, lejsek černohlavý, čáp černý, puštík obecný, krahujec obecný, káně lesní nebo plšík lískový, pro lesní okraje je typický kalous ušatý. Kolem rybníků žijí motýli batolec červený a duhový či babočka síťkovaná. Malé tůňky obývají čolek horský a kuňka ohnivá. Z plazů jsou častými druhy okolí vodních toků a rybníků ještěrka živorodá a užovka obojková. Z ptáků kolem potoků žijí ledňáček říční, konipas horský a skorec vodní, rybníky obývají potápka malá, labuť velká, polák chocholačka, moták pochop, chřástal vodní i kropenatý a rákosníci. Mezi savci mokřadů nalezneme rejsce černého, myšku drobnou či hranostaje.

Pro suchá a teplá stanoviště jsou z bezobratlých živočichů charakterističtí zlatohlávci, kozlíčci a motýli otakárek fenyklový, vřetenuška obecná nebo lišaj svlačcový; z obratlovců ještěrka obecná i ťuhýk obecný.

Fauna Českého ráje se značně mění. V 50. letech 20. století vymizel sokol stěhovavý a vydra říční, výrazně se snížila početnost populace kavky obecné i vodních a mokřadních ptáků. Naopak v 70. letech se objevil čáp černý, po něm krkavec a v 90. letech volavka popelavá, pomalu se vrací i vydra.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.CesRaj.chkocr.cz

Typ záznamu: Zoologie
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 24.08.2004 v 10:18 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®