PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Řípec [ История (архивный документ) ]

Obec Řípec leží na pravém břehu řeky Lužnice, vzdušnou čarou 4 km od soutoku s Nežárkou a to směrem severovýchodním. Domy jsou postaveny na svahu kopce Strážka a to převážně směrem východním. Jméno Řípec obdržela osada dle vší pravděpodobnosti od toho, že byla založena na kopci menším. Za starých časů se velkému kopci říkalo říp, malému řípec. Dle tohoto původu jména jest zřejmě vidno, že obec Řípec jest jedna z nejstarších osad v okolí, neboť již v 10. století se připomíná, že mezi jinými osadami i Řípec patřil Jindřichu Dráchovskému na Dráchově.

Že krajina zdejší byla již velmi brzy obydlena svědčí pohanské mohyly v lese "Klobasná". Výše zmíněná Strážka jest památkou župní hranice Doudlebské a byla hlídkou území župního proti nepříteli, neboť okolo Řípce táhla se zemská stezka do Rakous od Dráchova, která byla důležitá pro dopravu zboží. Zmiňuje se o ní dějepisec Vladivoj Tomek. Až do roku 1360 parřil Řípec paní Anně z Lipé, která ji v témže roce darovala Oldřichovi z Rožmberka. Po něm následoval v držení Řípce pan Vilém z Rožmberka. Dále se připomíná, že Řípečtí museli vozit kámen ze svých pozemků na stavbu kostela a věže do Veselí nad Lužnicí. Po té náležela Soběslav s Řípcem panu Petru Vokovi z Rožmberka. Roku 1397 koupil pan Jindřich z Rožmberka ve vsi zdejší jeden a půl lánu pozemku a připojil jej ku špitálu soběslavskému. Z toho důvodu zůstal podnes v katastru řípeckém obci soběslavské rybník, zvaný "Špitálek". V roce 1465 vypálili Řípec odbojní páni krále Jiřího z Poděbrad. Dále patřil Řípec panu Mitrovicovi z Dráchova.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.ripec.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 16.08.2004 v 14:49 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®