PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Zámek ve Věži [ Дворец ]

Zámek je situován západním průčelím k silnici Havlíčkův Brod - Humpolec (I/34), která protíná náves. Je- jednopatrový s průjezdem uprostřed, valeně klenutým přízemím a s poschodím s plochými stropy. V jídelně novorenezanční ornamentální malba s obrazy 4 českých hradů.
Po roce 1709, kdy statek Věž koupil Michal a Achác Kirchner, se jeho majitelé rychle střídali. V roce 1725 jej koupil rytíř František Josef Mozar. Ten dal v roce 1728 - 1730 k východní straně oblého zámku přistavět severní krátké křídlo a jednolodní barokní kapli sv. Jana Nepomuckého s půlkruhově uzavřeným presbytářem, klenutým křížovou klenbou a konchou. Stěny kaple, členěné pilastry, byly tehdy vybaveny sedlově uzavřenými okny. Nástropní malby na plackové klenbě pocházejí až z první poloviny 19. století. Věžský statek, zadlužený zejména neúspěšnými Mozarovými pokusy o dolování stříbrné rudy v okolí, se dostal do konkursu a byl roku 1733 prodán Václavu Ignáci Dejmovi ze Stříže. Jeho manželka Marie Karolina Dejmová dala v roce 1740 - 1750 upravit zahradní průčelí zámku, kde byl před jednoosý rizalit postaven balkón s rokokovou mříží, nesený čtyřmi egyptskými sloupy. Roku 1820 bylo celé zahradní průčelí upraveno empírově. Statek ve Věži, k němuž v polovině 18. století náleželo sedm vsí, zdědila po smrti Václava Segenschmieda Marie Anna Křivánková a její manžel Bernard. Za Marie Křivánková došlo ještě koncem 18. století ke klasicistní úpravě hlavního západního průčelí a v roce 1834 ke zmenšení zámecké kaple. V roce 1881 zámek s kaplí vyhořel a ještě téhož roku jej Eduard Křivánek prodal dr. Antonínu Waldertovi. Teprve počátkem 20. století byl zámek v plném rozsahu obnoven, když roku 1908 dal nový majitel Robert Stangler opravit i zámeckou kapli.

Původně barokní zámek ve Věži má dnes klasicizující hlavní průčelí s trojúhelníkovými štíty na atice a trojosé rizality s balkóny. Průčelí zdobí ornamenty na portálových vlysech a římse. Z klenutého přízemí vede do patra trojramenné schodiště na toskánských sloupech, jenž je opatřeno litým železným zábradlím. Součástí zámeckého areálu je rozsáhlý park se skleníkem a sýpkou. Severně k parku přilehlá novogotická kaple "Krista Krále" , která byla postavena v roce 1930 dle návrhu Vejse - Deyla z Hořic, s hrobkou a sochou Kristovou. V této hrobce jsou uložena některá těla majitelů zámku.
Zařízení zámecké kaple sv. Jana Nepomuckého bylo pořízeno na počátku 20. století, 3 obrazy pochází z původního zařízení z 18. století.

Zámek byl v roce 1948 od posledního majitele Roberta Stanglera převzat státem a po vnitřních úpravách je od roku 1958 majetkem Okresního ústavu sociálních služeb v Havlíčkově Brodě a je využíván jako Ústav sociální péče pro dospělé. I přez své využití je zámek stále dominantou obce Věž a jeho krásný park slouží k odpočinku mnoha lidí.

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecvez.cz

Typ záznamu: Дворец
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 29.09.2021 v 18:00 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®