PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Bratřice [ История (архивный документ) ]

První zmínka o obci
Podle dochovaných písemných zpráv patří Bratřice k nejstarším obcím na Pacovsku. První písemná zmínka o naší obci je z roku 1273.

Název obce
V ní je uveden latinský název obce Sonebnar, který byl nejspíš odvozen z německého názvu Schoenebrunne (krásná studně, krásný pramen). (Tento název by obec mohla mít i dnes - voda, která teče z našich kohoutků je vhodná i pro kojence a má vynikající chuť.)

Původní český název zněl Bratřetice, tj. ves lidí Bratřatových.

Další zprávy o obci
Z roku 1410 pochází zmínka o naší obci, která se nachází v urbáři strahovském. Zde jsou uvedeny oba názvy obce - latinský i český - villa Bratrzetycze dicta Ssunebrunne.

Majitelé Bratřic
Od druhé poloviny 13. století až do husitských válek patřily Bratřice církevní vrchnosti, strahovskému klášteru, pak se zde vystřídalo několik majitelů a po bitvě na Bílé hoře znovu připadly Strahovu.

Osada Cetule
První zmínka o Cetuli je v Zemských deskách roku 1614, berní rule. V ní jsou uvedena jména prvních osadníků - s většinou z nich se v Bratřicích setkáme i dnes (Míka, Kotál, Rokos, Roubal, Janza, Adam a další).

Kovárna
Od 2. poloviny 17. století stála uprostřed návsi kovárna.
V ní je uveden latinský název obce Sonebnar, který byl nejspíš odvozen z německého názvu Schoenebrunne (krásná studně, krásný pramen). I společenský život obce (-Jdi do kovárny, tam se to jistě dovíš.

18. a 19. století
V této době byly Bratřice malou vesnicí s těžkou, málo úrodnou půdou, s převahou pěstování brambor, obilí, trochou lnu a ovoce. Okolo obce byly vždy hluboké lesy s dostatkem dřeva.

Skelné hutě
Dostatek dřeva vedl Chýšeckého faráře k návrhu založit skelné hutě. Ty pracovaly od roku 1836, huť byla u osady Cetule a jmenovala se Jarolímka. Fungovala přes 40 let, dokud se zásoba dřeva výrazně nesnížila.

Pohromy a války
Polovina 19. století a začátek století dvacátého nepřinesly Bratřicím nic dobrého. Války nemoci a navíc nikdy nevídané krupobití v roce 1903 přinesly hodně bídy a utrpení.

První republika
V této době došlo k rozvoji obce, bylo postaveno množství nových budov, také obecní škola byla svépomocí občanů vybudována a v roce 1936 byla do obce zavedena elektřina.

Budování socialismu
Tuto dobu si občané dobře pamatují. Přinesla naštěstí také výstavbu a úpravy dalších domů, kanalizaci a úpravy cest. Družstvo bylo založeno až v roce 1959. V Bratřicích postavilo kravín a další hospodářské budouvy.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bratrice.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 19.08.2004 v 09:45 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®