PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Chlum [ История (архивный документ) ]

Přesné datum založení Chlumu není známé. Předpokládá se, že v našem kraji se nejprve obsazovaly oblasti rovinatější, teprve další vlny osídlení postupovaly do vyšších poloh, kde většinou museli osídlenci kácet a mýtit les. Založené osady nebyly velké, několik stavení při sobě s obyvateli jednoho rodu. První písemná zmínka je z roku 1341. Chlum tehdy náležel třebíčskému klášteru.

V roce 1453 odprodává třebíčský klášter obec Chlum s dalšími vesnicemi Kateřině z Čechtína. Dalšími pány v držení obce byli Smil z Doubravice a Valdštýn z Brtnice. Pánům se odváděl desátek ze vší úrody, na což dohlíželi pánovi úředníci, další poplatek vymáhali z obdělávání půdy podle výměry.

V roce 1629 se na Chlumě uvádí: 1 mlynář, dva dvořáci, 11 láníků, 2 půlláníci, 3 domy byly opuštěné, 6 domkařů - celkem 25 obydlí. V této době už byli v obci vrchností ustanoveni rychtáři. Vedli obec až do roku 1850, kdy se volil první starosta jímž se stal Jan Vafek.

Naši předkové žili velice skromně, v časech neúrody přicházel hlad a po něm nemoci, které kosily zvláště děti. Úředníci vymáhali dávky bezohledně, přestupky se trestaly tělesnými tresty, které povětšinou vedly i k povstáním. Mezi tehdy uváděnými rebely chlumáka nenajdeme, ale v deputaci 33 obcí se stížností císařovně Marii Terezii se Chlum objevuje.

Roku 1781 Josef II. zrušil nevolnictví - poddaní se směli ženit a stěhovat bez povolení, ale robotní povinnosti trvaly až do roku 1848. Od 16. století se na polích pěstovaly obilniny jako žito, pšenice, ječmen a nejvíce oves. Dále se objevují i hrách a pohanka.Brambory do našeho kraje přišly v letech 1770 až 1780 a právem se staly požehnáním pro lid, protože i když se obilí neurodilo, brambor bylo relativně dost.

Až do začátku našeho století zůstávala střídavě třetina polí ležet úhorem, sloužící pro pastvu dobytka. Tehdejší zdroje uvádí, že jej nebylo mnoho: dva tři páry koní, tři krávy ve vsi, čtyři na statku, deset prasat a několik ovcí.

Hospodářské nářadí bylo také poměrně chudé: 1 vůz, rádlo, dřevěné brány což po třech čtyřech stoletích rozhodně nebyl žádný pokrok.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecchlum.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 20.08.2004 v 13:17 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®