PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Přední synagoga [ Synagoga ]

Dnešní ,,přední" synagoga na Tichém náměstí byla postavena v letech 1639-42. Dobová zpráva říká, že v roce 1757 musela být o patro snížena, neboť budova tehdy převyšovala okolní domy a slavnostní osvětlení interiéru bylo zdálky viditelné, což vadilo pohledu ze zámku manželce majitele panství Emanuela Filiberta - hraběte z Valdštejna, Marii Anně, rozené kněžně z Lichnštejna.

Starý templ byl opravován po požárech v letech 1759 a 1821 a důkladněji renovován 1856-7, kdy snad obdržel dnešní výraz daný především gotizujícími okny a lomenými oblouky. Poté byla synagoga upravována ještě v letech 1880 a 1922. Za války byla nacisty poškozena, neboť sloužila jako skladiště. V roce 1952 byla prodána církvi československé husitské, která ji v letech 1953-4 stavebně adaptovala pro bohoslužebné účely. Přední synagoga měla v podstatě tradiční hmotu prosté, volně stojící jednopatrové budovy obdélníkového půdorysu s valbovou střechou. Vnitřní dispozice templu byla ovlivněna křesťanskými chrámy - vstup byl na západní straně z malé předsíně, na východní stěně sálu byla umístěna schránka na tóru, vyvýšené řečniště se nacházelo na malé plošině u svatostánku v půlkruhovém zábradlí. Při tradičních židovských bohoslužbách se muži modlí odděleně od žen. Dřevěné lavice pro muže byly v řadách podél delších stran, přičemž byly rozmístěny i pod galerií. Vnějším schodištěm byla v patře přístupná galerie pro ženy s balkonem spočívajícím na dvou masivních sloupech. Hlavní sál byl zaklenut neckovou klenbou, prosvětlen na třech stranách vždy po dvou vysokých oknech.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.trebic.cz

Typ záznamu: Synagoga
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 22.03.2005 v 10:25 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®