PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Stručná historie obce Ralsko [ История (архивный документ) ]

První zmínky o obydlení území dnešní obce Ralsko se datují druhou polovinou 13. století. Na území bylo na třicet obydlených lokalit a kolem roku 1910 zde žilo asi 7000 obyvatel. Po II. světové válce bylo převážně německy hovořící obyvatelstvo odsunuto mimo území tehdejší republiky. Vzniklé vakuum bylo pomalu dosídlováno z vnitrozemí. Rozhodnutí o zřízení vojenského prostoru území znovu vylidnilo a nové domovy zde našli zaměstnanci armády a vojenských lesů a statků, kteří vytvořili základ dnešních "starousedlíků”. Po zrušení vojenského prostoru k nim přibylo ještě asi 170 krajanů z Ukrajiny (tzv. Volyňští češi).

Vojenský výcvikový prostor Ralsko (dále jen VVP) byl vyhlášen a vymezen zákonem Československé republiky ze dne 27.4.1949 č.169/1949 Sb. pro potřeby výcviku vojsk Československé armády od 1.7.1950. VVP o celkové rozloze 250 km2se nachází v jihovýchodní části okresu Česká Lípa v těsné blízkosti hranice s územím okresu Liberec a Mladá Boleslav. Od roku 1968 to bylo největší území využívané Sovětskou armádou v bývalém Československu. Pro vojenské účely bylo využíváno jen cca 60 km2 rozložených v území. Ostatní plochy obhospodařoval podnik Vojenské lesy a statky Mimoň. V letech 1989 - 1991 proběhl odsun vojsk Sovětské armády z území VVP ČR. K 31.12.1991 byl VVP Ralsko zrušen a území předáno k civilnímu využití.

Hned v roce 1992 byly zahájeny rozsáhlé pyrotechnické a hydrogeologické průzkumné práce následované sanačními pracemi v postižených lokalitách. Významné bylo usnesení vlády ČR č. 404/1993, ve kterém vláda přijala zásady postupu přeměny a nového využití bývalých vojenských území včetně způsobu a postupu privatizace. Pro přípravu privatizace byla v roce 1994 založena rozpočtová organizace PRIVUM se sídlem v Lysé nad Labem. V prostoru Ralsko bylo identifikováno 1700 bytů a 1200 ostatních objektů. Bytový fond před zahájením privatizace představoval 141 obytných domů včetně ubytoven a rodinných domů. Vzhledem k tomu, že se jedná o byty různé kvality s nutností rekonstrukce na běžný standard, lze počítat s počtem cca 1 200 bytů. Obcím bylo předáno 94 objektů a jiným subjektům 5 objektů. V řízení je celkem 25 objektů. Zbývajících 17 objektů je určeno k demolici nebo již byly odstraněny.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 06.10.2004 v 13:03 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®