PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Dřenice [ История (архивный документ) ]

Obec Dřenice se nachází v Pardubickém kraji v mělkém údolí kolem potoka Bylanka asi na půl cestě mezi městy Pardubice (4 km) a Chrudim (5 km). Po několika silnicích se lze lehce dostat do několika dalších obcí nacházejících se v okruhu 1 - 3 km kolem Dřenic. Jedná se např. o Třibřichy (1 km), Čepí (2 km), Dubany (2 km), Třebosice (2 km), Blato (2 km), Medlešice (2 km) a další.

V místní části obce zvané "Na Hrázi" za níž se dříve nacházel Velký Dřenický rybník, který již v současné době neexistuje se do Bylanky vlévá Markovický potok. Na Hrázi se dále nachází kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, která zde byla vystavěna před 200 - 300 lety. Za zmínku také stojí pramen potůčku Dřenička. Tento pramen měl velice kvalitní vodu o níž kdysi projevily zájem i Pardubice.

Oblast Dřenic byla v minulosti součástí rozlehlého pralesa. Podle nálezů na polích, bylo první osídlení zaznamenáno již 3000 let před Kristem. Žily zde kočovné kmeny, které se živily pastvou dobytka. V "kulturní jámě", která byla na poli vykopána, se našly zbytky prvních hliněných nádob, kamenné klínky, kamenná dláta a další předměty, na kterých bylo patrné jejich používání. První konkrétní zmínka o Dřenicích je však až z roku 1381. Majitelé se často střídali. Od roku 1660, kdy patřily Evě z Glauchova se Dřenice staly součástí panství Mezilesického, a to až do roku 1848. Od počátku politického života tvořily Dřenice samostatnou obec. V roce 1890 měli 646 obyvatel v 70 domech.

V okolí Dřenic se také nacházejí pásy cihlářské červenice, a proto zde vzniklo několik cihelen. V Blatě, Mikulovicích, Čepí, Třibřichách a Bylanech.

Část Dřenic lidově nazývaná Habeš, původně patřila k obci Třibřichy. Kolonie se nazývala podle výstavy konané v Praze v roce 1908. Po katastrálních úpravách byla tato kolonie připojená k Dřenicím, ale název "Na Habeši" se užívá i dnes.

Roku 1969 byl zrušen hezký rybník u hřiště a nahradila ho betonová nádrž. Po roce 1991 byl vybudován vodovod, rozvod telefonu, plynu, chodníky a další komunikace. V současné době mají Dřenice 308 obyvatel.

Podnikatelskou sféru zastupuje zejména Autoservis HYBEŠ, firma LABETA, firma vyrábějící bytovou chemii a několik drobných podnikatelů. Nechybí samozřejmě ani obchod a hospoda.

Kulturní život je zde také bohatý. Pořádají se plesy, taneční zábavy, poznávací zájezdy a některé další aktivity pořádané zejména svazem žen. Aktivitu však vyvíjí též myslivecké sdružení, které zajišťuje na podzim zkoušky psů malých plemen. Známou dlouholetou a oblíbenou akcí pro mladou generaci z širokého okolí je tzv. "Rockové léto" organizované místním sportovním klubem. Jedná se o taneční zábavy konané na krytém parketě na místním fotbalovém hřišti.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://sweb.cz/Obec.Drenice

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 127, 29.11.2004 v 09:47 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®