PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Klešice [ История (архивный документ) ]

První písemně doložená zpráva je z 5. 11. 1257. Marquardus de Clessicz - přísedící soudu - list Smila z Lichtenberka (Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moravie - K. J. Emler).
Dne 7. 10. 1325 citován kšaft o rozdělení majetku Ctibora z Lichtenberga mezi syny - Hermanovo Miesto, Mrdic municionem, opidum in Klessiczich... (Religie tabularum terae Regni Bohemiae I. str. 403, Desky trhové D 13).

Od 14. století až do zrušení poddanství patřily Klešice - zprvu částečně, později zcela - stejné vrchnosti jako sousední Heřmanův Městec a byly hospodářsky, správně i soudně podřízeny stejnému panství.

V roce 1848 bylo zrušeno poddanství a panství ztratila své správní a soudní pravomoce. Klešický dvůr, stejně jako heřmanoměstecký velkostatek, zůstal v majetku Kinských až do roku 1945.
Ve vsi s převážně zemědělskou produkcí, kterou protékal potok, byly již v roce 1448 tři mlýny, z nichž dva se zachovaly až do konce 2. světové války. Obživou pro obyvatelstvo bylo převážně zemědělství, v minulosti též rybníkářství, vinařství a z černých řemesel pak vodní hamr na zpracování železa.

Samostatná byla obec do roku 1975. V roce 1976 byly Klešice v rámci integrace obcí sloučeny s Heřmanovým Městcem. V návaznosti na nové obecní zřízení, vydané ČNR v r.1990, jímž se správa obcí vrátila k obecním zastupitelstvím a starostům, projevili v roce 1991 obyvatelé obce zájem o osamostatnění obce. Po vypsání místního referenda, na základě jeho výsledku, podání žádosti a vyřízení potřebných formalit vyslovilo Ministerstvo vnitra souhlas s vytvořením obce Klešice od 1.1.1992. Po 16 letech se tak obec stala opět samostatnou a zvolila si své obecní zastupitelstvo.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.klesice.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 127, 29.11.2004 v 11:29 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®