PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Z minulosti Mikulovska od středověku [ История (архивный документ) ]

Z minulosti Mikulovska od středověku

Prvním historicky dobře dokumentovaným středověkým státním útvarem našeho území byla Velká Morava. Nejbližší velkomoravské hradiska u Strachotína a na Pohansku u Břeclavi ovšem leží již mimo území CHKO. Mladohradištní opevnění se dochovalo na lokalitě Vysoká zahrada u Dolních Věstonic a existovalo pravděpodobně i v Mikulově na Zámeckém vrchu.

První písemná zmínka o Mikulově pochází z roku 1249, ale osídlení je jistě staršího data. Původní podhradí Dolní Ves se nacházelo pravděpodobně v místech dnešního Náměstí. V roce 1414 se uvádí Mikulov, od 13. století v majetku Liechtensteinů, jako město. Město obehnané kamennými hradbami, jejichž zbytky se dosud zachovaly, bylo v roce 1426 vypáleno husity. V době německé kolonizace přišlo do oblasti německé obyvatelstvo. Neobvyklý rozkvět zaznamenalo město poté, co se dostalo do majetku Dietrichsteinů. V pobělohorské době se stalo se významným moravským městem, a to díky vlivu a výsadnímu kardinála Františka Dietrichsteina.

Vinařství bylo ve středověku již plně rozvinuto a vinaři zaujímali mezi zemědělci významné postavení. Pěstováním vinné révy, ale i řemeslnými dovednostmi, keramikou a lékařstvím vynikali habánští novokřtěnci. Mikulov byl prvním místem v České republice, kam přišli v roce 1525 ze Švýcarska. Vlastnili ve městě 45 domů a během svého bezmála stoletého pobytu podnítili hospodářský i kulturní rozkvět celé oblasti.

Přínosem pro město bylo i založení židovské obce ve 14. století. Ghetto se nacházelo vně hradeb na severní straně města. V roce 1675 bylo ve městě napočteno 150 židovských rodin. O síle židovské obce svědčí rozlehlost židovského hřbitova a také to, že Mikulov byl sídlem zemského rabinátu. V místní škole talmudu působili významní židovští učenci, např. Liwa ben Becalal známý jak rabbi Löw. Synagoga orientálního typu byla přestavěna ze starší stavby v 17. století a po požáru byla obnovena v roce 1717. Židovská obec měla vlastní samosprávu a formálně zanikla teprve v roce 1919.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Palava.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 21.12.2004 v 10:39 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®