PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Děkanský kostel s. Petra a Pavla [ Kostel nebo katedrála ]

Na vyvýšenině nad Zákolanským potokem u Kovár stávalo původně hradiště založené za prvních Přemyslovců. Počátky osídlení Budče sahají až do pozdní doby bronzové a na počátek starší doby železné, kdy zde bylo sídliště lidu knovízské kultury (8. - 6. století před n. l.).

Kolem roku 800 n. l. přicházejí na Budeč první Slované. Archeologický průzkum odhalil slovanské hradiště s dvěma pásmy opevnění, jež sestávalo z kamenných zdí a dřevěné konstrukce. Byla zde prokázána nejstarší vrstva osídlení s nálezy hmotné kultury, dále vrstva se zahloubenými příbytky z 9. - 10. století a několik vrstev osídlení od konce 10. století do 12. - 13. století, a to jak dřevěné stavby, tak sruby na kamenných podezdívkách.

V 9. - 10. století bylo na Budči jedno z hlavních knížecích sídel Přemyslovců, v 1. třetině 10. století jedno z center rodícího se českého státu, písemně prvně doložené v 10. století. V dominantní poloze hradiště na náhorní plošině stál tehdy dvorec, patrně sídlo knížecího správce z 2. poloviny 10. století. Dvorec s komplexem dřevěných a kamenných budov byl hrazený palisádou, zanikl v 12. století. K dvorci pravděpodobně patřil kostel Panny Marie, tribunová podélná stavba s podkovovitou apsidou a čtvercovým přístavkem, patrně věží, z něhož zůstaly pouze základy. Dále tu stála rotunda sv. Petra, založená knížetem Spytihněvem I. po roce 895. Rotunda je nejstarší dosud stojící stavbou u nás. Podle svatováclavských legend se tu sv. Václav učil čtení a psaní v latině.

V 2. polovině 10. století, kdy Přemyslovci sídlili již trvale na Pražském hradě, Budeč i ostatní knížecí hrady ustoupily do pozadí. Poslední historická zpráva o Budči je ze 13. století, kdy ji královna Kunhuta darovala vyšehradské kapitule. Od 13. století plocha opuštěného hradiště s rozpadlými valy zarůstala vegetací a měnila se v pastviny.

Původní rotunda sv. Petra s apsidou dostala koncem 12. století věž. Rotunda byla ještě upravena v 60. letech 17. století. Nyní je zde kostel sv. Petra a Pavla. Podle archeologického průzkumu z 80. let 20. století (archeologie dr. Miloš Šolle, stavebně historický průzkum dr. Dobroslav Líbal) je zdivo rotundy od základu až po klenbu původní stavbou knížete Spytihněva I. z přelomu 9. a 10. století, tedy už od počátku byla zaklenuta. Doposud se vedou spory o tom, kdy byla ubourána původní apsida a postaven obdélný presbytář s čtvercovou sakristií. Dlouho se tradovalo, že při zmiňované barokní přestavbě, ale mohlo k tomu dojít už dříve. Vždyť už v renesanci v poslední čtvrtině 16. století totiž musel byt rozšířen průchod mezi lodí a kněžištěm (viz. kazatelna z roku 1585).

U hranolové věže jsou částečně dochována sdružená okénka. Presbytář je sklenut valenou klenbou s lunetami, loď kupolí, sakristie a podvěží jsou plochostropé. Hlavní oltář pochází z roku 1881, byl upraven roku 1929, namísto obrazu na něm byl umístěn gotický krucifix z konce 15. století. Po stranách stojí sochy sv. Petra a Pavla. Na zdi lodi jsou umístěny původní obrazy z bočních oltářů, sv. Václav a sv. Ludmila od F. Maška z roku 1827. Kamenná kazatelna je z roku 1585. Kolem kostela je hřbitov s barokní branou. Na hřbitově je pohřben významný pedagog 19. století Karel Slavoj Amerling (1807 - 1884) a historici V. Davídek a O. Urban.

Převažující sloh: Románský
Expozice: Prohlídka rotundy a základů býv. kostela P. Marie, prohlídka hřbitova, historie hradiště ve spojení se sv. Václavem.
Zajímavost: Na hřbitově je pohřben významný pedagog 19. století Karel Slavoj Amerling (1807 - 1884) a historici V. Davídek a O. Urban.
Současný stav: Výborný
Přístupný: Samostatně nebo s průvodcem

Otevřeno:
Květen - září každý první a poslední víkend v měsíci 9.00 - 16.00 hodin

Vstupné:
- dospělí 20,- Kč
- děti, studenti, důchodci, invalidé 10,- Kč
Fotografování: zdarma
Filmování: zdarma

Prohlídka: délka prohlídky 45 minut, max. počet osob 60.

Umístění: 11 km SV od Kladna. Rotunda je umístěna u bývalého slovanského hradiště na vrchu nad vsí Budeč.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Kostel sv. Petra a Pavla
Zádušní 1841
272 80 Kladno
Česko (CZ)
tel: (+420) 312 248 045

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 07.01.2005 v 15:19 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®