PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Tří králové v Kovářově [ Народные традиции ]

Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Tříkrálová obchůzka v Kovářově (2006)
Na den svátku Tří králů 6.ledna se scházejí děti z Kovářova k obchůzce po vsi. Převléknou se za Kašpara, Melichara a Baltazara a navštěvují jednotlivé domy, aby zde povinšovaly domácím štěstí, zdraví a dlouhá léta.

O lidových zvycích se dovídáme i z knihy Čeňka Zíbrta, rodáka z Kovářovska, "Veselé chvilky v životě lidu českého", ze které vybíráme:

Oblíbenou zábavou, jejíž původ dlužno hledati v křesťanské legendě o sv. Třech králích, bylo a jest posud chození Tří králů, chození s hvězdou. Staročeská pacholata chodívala "s hvězdou", připomínajíce přiměřenými zpěvy památku Tří králů. Zpěvy ty bývaly dramatisovány a tak vznikaly tříkrálové hry, komedie o Třech králích.
Na den sv. Tří králů a dny následující chodil "kantor" (později učitel) od domu k domu ve farní osadě, aby napsal katolickým hospodářům na dveřích nebo na jiném přiměřeném místě svěcenou křídou "tři krále". Psala se pouze písmena začáteční K+M+B, někdy místo "K" také "C". Za napsání "tří králů" dávala se koleda peněžitá, groš i více. Tato dávka, prvopočátečně dobrovolná, stala se ponenáhlu zvykem a později povinností. Kde byla k očekávání značnější koleda, tu se psala ozdobná písmena proplétaná a mezi sebou spojená všelikými větvičkami, lístky a křížky. Za nimi neb pod nimi psal se letopočet. Někde provázel kantora kostelník, který s kadidelnicí v ruce vykuřoval obydlí. Také ministranti účastnili se průvodu jako zpěváci. Když v pozdější době učitelům bylo zapovězeno psaní "tří králů", nechtěli někteří hospodáři odváděti "koledy", namítajíce, že pouze za "psaní tří králů" se platí, a požadovali, aby se tak dělo dále.

manželé Milan a Pavla Škochovi, leden 2005

Na starobylou obchůzku s klibnou a kozlíky navázalo druhý den po tradici Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově očekávané chození Tří králů, které v obci udržují samy děti. V chalupách zněla v podání králů Kašpara, Melichara a Baltazara koleda My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám . . . (6.1.2006)
Folklorní soubor Kovářovan
Tří králové na obchůzce obcí (2005)

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kovarov.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 08.01.2006 v 17:11 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®