PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Lesnictví ve Starých Hamrech [ Zemědělská výroba ]

Ve Starých Hamrech je celkem 72 km2 lesní půdy, a to ve vztahu ke katastrální rozloze obce činí přibližně 86 % veškerého území. Je proto jistě logické, že lesní výroba hrála v naší obci od nepaměti velmi významnou roli, a to především prakticky jako hlavní pracovní příležitost pro muže, ale i ženy. Vzhledem k tomu, že protékající řeka Ostravice tvořila po staletí hranici mezi Moravou a Slezskem, a tím byla současně i hranicí mezi lesy státními a arcibiskupskými, vyvíjelo se lesnictví v každé této části odděleně prakticky až do roku 1948, kdy znárodněním vznikl jeden velký státní podnik. Na Hartisově se dodnes nachází lovecká chata - lovecký zámeček, kde často pobýval arcivévoda Bedřich, známý to "markýz Géro" v Bezručových básních a na soutoku Černé a Bílé Ostravice je pak u bývalé hájenky zasazen původní hraniční kámen jako němý svědek tohoto někdejšího správního rozdělení. V obci bylo několik revírů (polesí), které zajišťovaly vlastní pěstební a těžební činnost. Jedno z původních polesí ve Starých Hamrech pod hotelem Ostravačka sloužilo až do roku 1993, kdy vyhořelo a budova byla asanována. Dřevo se těžilo a přibližovalo většinou pouze v zimě.

Velkým problémem však byla doprava tohoto dříví na pily. Proto se v minulosti často využívalo plavení dříví, kdy byly na některých řekách postaveny tzv. klauzy, které zadržovaly vodu a za příhodných podmínek se dřevo splavovalo po těchto tocích do údolí. Pro dopravu dřeva byla v sousední obcí Bílá zřízena i zvláštní úzkokolejní železniční dráha. Pro zpracování dřeva se stavěly pily. Největší pilou ve Starých Hamrech byla pila Augustina Dudy.

Dnes odborně spravuje lesy v obci podnik Lesy České republiky s.p., lesní správa Ostravice, jednotlivé práce provádí smluvně firma Lesy Frýdek-Místek a.s., divize Ostravice. Kromě funkce produkční, tj. zajištění kvalitního dříví, vzrostla po výstavbě přehrady zejména i funkce lesů jako lesů vodohospodářských ale také i jako lesů rekreačních.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Stare-Hamry.cz

Typ záznamu: Zemědělská výroba
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 131, 20.06.2005 v 13:46 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®