PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Turkovice [ Город или район ]

Turkovice
Turkovice, kostel sv. Martina
První historická zpráva o Turkovicích pochází z roku 1257. Jméno obce je odvozeno od slova tur, tedy skot. Kostel svatého Martina se zde připomíná již v roce 1348. Je tedy původně gotický, i když byl později přestavován, a to v baroku a empíru. Kostel sloužil jako rodinná hrobka majitelů obce Podhořany, kam Turkovice patřily. Náhrobky některých mužů a žen se nacházejí ve zdi za kostelem. Při kostele byla v roce 1720 zřízena i fara.
V obci stojí dvě sochy. Jedna představuje sv. Jana Nepomuckého, světce, který byl v době baroka v Čechách velmi oblíbený. Jan Nepomucký byl mučen a nakonec shozen do Vltavy za krále Václava IV. Jeho velikou a oslavovanou ctností byla osobní statečnost, jelikož se jako jediný otevřeně postavil vůči nespravedlnosti spáchané králem. Věhlas tohoto světce, jehož svatořečení proběhlo v roce 1729, se rozšířil díky jezuitských misím nejen po celé Evropě, ale i do zámoří. U soch sv. Jana Nepomuckého prosili lidé o ochranu před povodněmi. Druhá socha na hřbitově představuje Pannu Marii.
Škola v Turkovicích začala fungovat ještě před zavedením povinné školní docházky, a to v roce 1720. Všeobecný školní řád, v němž se stanovovala povinná školní docházka, vydala Marie Terezie až roku 1774. Povinná škola se týkala všech dětí od 5 do 12 let. Pro nás je nepředstavitelné, že až do té doby třeba v textilkách pracovaly desetileté děti od 5 hodin od rána do 10 hodin do večera. Pro ně to byla obrovská změna. Na venkově ale platily pro děti od 9 do 12 let úlevy v době senoseče a sklizně, aby mohly pomáhat v hospodářství.
Na nejnižších školách se učilo číst, psát a počítat. Důležitým předmětem bylo náboženství. Učili se všichni v jedné třídě, kde hlavně zpočátku nebylo nic jako lavice. Děti proto seděly na zemi.
Po té, co vešel v platnost školský řád se také zvýšila kvalita učitelů. Do té doby na vsi často učili vysloužilí vojáci. Ti leckdy sami zápasili se čtením a psaním, ale pokud už uměli násobit a dělit, tak byli považováni div ne za učence. Ještě malá zajímavost: původní termín dvouměsíčních prázdnin byl září a říjen. Od roku 1784 byly ale přeloženy na letní měsíce červenec a srpen, jak je tomu dodnes. Turkovickou školu navštěvovalo nejvíce dětí v letech 1888 -1889, a to 412.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Obec Turkovice
Turkovice 2
533 63 Turkovice
Czechia (CZ)

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Turkovice
Kostel v Turkovicích

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.turkovice.cz

AKTUALIZACE: Lea Turynová (MAS ŽR) org. 127, 29.11.2022 v 12:23 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®