PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Starobranská [ Улица или другое топографическое обознаm ]

Starobranská
STAROBRANSKÁ ULICE
Jednou z vedlejších uliček okolo dnešního náměstí Míru byla Lazebnická ulice, na jejímž konci se nacházely městské lázně. Lazebníci nebyli pro lehčí mravy počítáni za řádné sousedy. (Dnešní Polská ulice. Lázně stály u hradeb v místech firmy Grafotyp.) Ulice, nazývaná prapůvodně Dlouhá, pokračovala ke Staré bráně. Ta byla součástí městského opevnění, které tvořily také kamenné hradby, vybudované za Žerotínů po roce 1520. Jejich zbytky vidíme u ulice Na hradbách. Vně obepínal hradby široký vodní příkop. Starou bránu, kterou měšťané strhli v roce 1860, zesiloval barbakán. Hradba byla místy až 5 metrů vysoká a 1,5 metru silná a zesilovalo ji pět bašt. Vodní příkop byl nejméně 10 metrů široký; voda se do něho přivádéla z Bratrušovského potoka. Brána stála v prostoru před prodejnou se sklem a porcelánem. Barbakán tvořilo malé kamenné opevnění přibližně ve tvaru podkovy, které bylo "nalepeno" z vnější strany na Starou bránu. Mělo vlastní, tzv. barbakánovou bránu, která stávala v místech kde ústí Starobranská ulice do ulice Gen. Svobody. Stržena byla v roce 1863. Také v této ulici bydleli nejpřednější měšťané. Například dům Starobranská č. 5 (s balkónem) patřil v 19. století rodině Terschů. Franz rytíř von Tersch zde od roku 1841 provozoval poštu. Toto soukromé podnikání bylo v habsburskě monarchii zcela ojedinělé. Terschům patřil obrovský majetek mj.- zámky Třemešek a Chudobín u Litovle. Friedrich Tersch patřil k nejvýznamnějším starostům města (ve funkci byl v letech 1882-1907) a měšťané po něm pojmenovali tu ulici na Terschgasse. Strašná tragédie se udála ve sklepení tohoto domu při požáru města 7.5.1669. Manželka tehdejšího majitele Tobiase Wendtlanda se spolu s dcerou v panice ukryly do suterénu a tam v hrozných mukách zahynuly.

Mimořádně zajímaví majitelé se vystřídali i v domě na ohybu ulice. Patřil kupříkladu knížecímu rychtáři. Kašparu Hutterovi, jednomu z mála lidí, kteří se stavěli proti čarodějnickým procesům, což patrně stálo jeho ženu Dorotu život - byla obviněna z čarodějnictví a 22. března 1685 popravena. Nyní projdeme Úzkou ulicí k bývalému klášternímu kostelu.
Starobranská

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Uživatel 1155 (Archivní záznam) org. 49, 12.07.2007 v 11:52 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®