PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Holotín [ Город или район ]

Holotín
Holotín
Kdy Holotín vznikl nevíme, ale jisté je, že už roku 1413 byl spojen se Svojšicemi. Současně s nimi a dalšími vesnicemi jej roku 1553 koupil Jiří Gerštorf a připojil k choltickému panství. Název osady znamená Holotův dvůr. Příjmení Holota vzniklo ze staročeského slova značícího opatrovníka psů. I nedaleké Chtrníky mají původ názvu od psárů - cvičitelů psů. Ve středověku i později byl lov oblíbenou zábavou panovníků a šlechty a výcvik loveckých psů byl tudíž velmi žádaným povoláním. Kde se ale vlastně ochočení psi ve středověku vzali?
Je to velmi dlouhá historie, protože pes provází člověka už řadu tisíciletí. Předkem psa domácího byl zřejmě vlk, který se živil zbytky kolem lidských sídel a pomáhal lidem při lovu. Tak se vytvořilo mezi psem a člověkem velmi užitečné pouto, které oběma pomáhalo v přežití. Nejstarší nálezy prapředků psů se známkami ochočení byly nalezeny na území dnešního Íránu a Íráku a spadají do doby před 15 000 lety.
Po mnoho dalších století postupoval vývoj psů, stejně jako vývoj jiných domácích zvířat, velmi pomalu. České země však měly ve středověku zvláštní historickou výhodu. Jako "srdcem Evropy" se zde křižovaly obchodní cesty. S rozvojem obchodu se rozvíjely i všechny ostatní činnosti člověka. České země se mohly pyšnit nejen vysokou úrovní tehdejšího lovu a bohatstvím zvěře v lesích, ale i velmi prošlechtěnými psy.
První písemnou zmínkou o chovu psů a jejich použití při lovu u nás nalezneme už v nejstarší české kronice, kronice Kosmově z počátku 12. století. Přečtěte si, co další kronikář, Dalimil, píše o králi Václavovi I.: "Na krále pak Václav povýšen byl a české zemi věhlas postarat by se byl mohl zas. On však lovil se psí lájí, v síních smrad měl jako v psinci, oko ztratil při štvanici, víc než doma býval v háji, jezdil křivoklátským krajem a o Prahu neměl zájem. Že psy trpěl v domácnosti, bolely ho v nohou kosti." Václav I. vládnul v letech 1230 až 1253, to abychom věděli, kdy že to měl král ve svých komnatách smrad.
Výsledkem mnohatisíciletého zajetí původně divokých šelem jsou změny ve velikosti, barvě, chování a dalších znacích, jak to dokazuje obrovské množství psích plemen. Mezi ryze česká plemena patří pražský krysařík, který byl dokonce už v 9. století rozšířen po všech českých hradech a tvrzích. Z dalších je to český fousek - původní český ohař. Právě tyto honné psy věnoval císař Karel IV. Ludvíkovi, markraběti braniborskému, roku 1348, aby se mohl bavit lovem. Lepší zábavu než lov si tenkrát totiž nikdo nedovedl představit.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Obecní úřad Holotín
Holotín 32
535 01 Přelouč
Czechia (CZ)

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Holotín - kříž
Kříž v Holotíně

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecholotin.cz

AKTUALIZACE: Lea Turynová (MAS ŽR) org. 127, 04.01.2023 v 14:26 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®