PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Handball Club Zubří [ Спортивная секция или клуб ]

Házená v Zubří má kořeny v tělovýchovných organizacích DTJ, Sokola a Orla. Jen těžko vypátráme, kdy a kdo hrál první zápas v Zubří. Faktem je, že začátky prvých pokusů o házenou spadají do r. 1926 a 1927. Zprvu se hrála házená živelně, neorganizovaně - vždyť stačilo jen 7 nadšenců, míč a malé hřiště.

V r. 1928 se hrála házená na okresním veřejném cvičení DTJ a zuberské DTJ sestavilo sedmičku, která začala pravidelně trénovat a hrát na nově vybudovaném hřišti na Fojství. Také v Orlu a Sokolu nezůstávali pozadu - jejich družstva si navzájem konkurovala a jejich výkonnost rostla. V letech 1928 - 33 patřila zuberská házená k nejlepším na Valašsku.

Během okupace došlo ke zrušení činnosti tělovýchovných jednot a hráči se spojili v jedno družstvo SK Zubří. Úspěšní byli nejen muži, ale i dorostenci a žáci, hrát začaly i ženy a dorostenky. Byla sehrána řada přátelských utkáni za velké účasti diváků a slavnostní nálady v celé obci. Stále se hrála česká házená a ne okupanty prosazovaný handball. To mělo velký význam nejen sportovní, ale i morální a vlastenecký.

V roce 1948 se začalo formovat družstvo dorostu, které se stalo základem budoucích úspěchů - v roce 1956 se stalo přeborníkem ČSR v české házené. V této době začali muži hrát i mezinárodní házenou, s níž se seznámili mladí hráčí při výkonu vojenské základní služby. Rok 1958 byl rokem definitivního přechodu od české házené k házené mezinárodní. Mužstvo dosahovalo dobrých výsledků v I. lize, i když - jak to ve sportu někdy bývá - v některých letech sestoupili do II. ligy . Vždy se však dokázali vzchopit a vrátit se mezi nejlepší. Hráči pomáhali také trenérům s výchovou dorostu a žáků a řada z nich u házené zůstala i po ukončení aktivní činnosti. Úspěchy přerostly rámec obce. Na první mezinárodní utkání v r.1957 navazovala další a naši házenkáři začali vyjíždět i na zahraniční turnaje. Právě zahraniční sportovní kontakty HC Zubří se roku 1968 staly podnětem pro navázání partnerství obce Zubří s německým Rosdorfem.

Miroslav Mikulenka a po něm i Ladislav Dořičák byli nominováni do reprezentačního družstva, M. Mikulenka po řadu let patřil k nejúspěšnějším střelcům I. ligy. K úspěchům zuberských házenkářů přispěla také podpora a pochopení velké části obyvatel, zástupců obce a vedení mateřského podniku Gumárny Zubří.

V r. 1991 se klub osamostatnil od TJ Gumárny Zubří a tak se začala psát novodobá historie házené v Zubří. Změnily se nároky a podmínky pro sport. Vlastní odchovanci nestačili doplňovat družstvo a tak zde začali hrát bývalí hráči SSSR a hráči jiných družstev. Házená se postupně stěhovala z venkovních hřišť do hal a bylo stále zřejmější, že bez haly se zuberská házená už neobejde. V r. 1993 byla založena Nadace Zubří, jejímiž účastníky byli Obec Zubří a Handball club s cílem vybudovat víceúčelovou halu nejen pro házenou, ale i moderní gymnastiku a ostatní sportovní a kulturní aktivity. Házenkáři mezitím hráli v hale v sousedním Rožnově p.R. a stále dosahovali dobré úrovně. O tom svědčilo i to, že jednotliví hráči oblékali dresy juniorské reprezentace ČR a atmosféru seniorské reprezentace okusili Pavel a Petr Hrachovcovi a Rosťa Baďura. Sezónu 1995/96 hráli zuberští házenkáři již v nové víceúčelové hale, na jejíž výstavbě se podíleli i občané a to nejen brigádnicky, ale i finančně prostřednictvím sbírky. Hráči se jim odměnili a získali titul Mistra republiky, který následující rok obhájili. Po tomto mimořádném úspěchu došlo k částečné obměně hráčského kádru mladými perspektivními hráči z vlastního dorostu. Družstvo opět příkladně bojovalo a výsledkem bylo konečné třetí místo.

Výsledkem tohoto mimořádně úspěšného období byla i účast klubu v evropských pohárových soutěžích. Všem členům a příznivcům klubu určitě navždy zůstanou v paměti vzpomínky na velmi dramatická utkání s předními evropskými kluby Vikingur Reykjavík, Šachťor Doněck, Crvena Zvezda Bělehrad, Steaua Bukurešt a dále všechna utkání ve čtvrtfinálové skupině Ligy Mistrů, kde našimi soupeři byli postupně Fotex Vezsprém, TBV Lemgo a Jafa Promet Resen.

Obtížná finanční situace neumožnila udržet v sezóně 1998/99 stávající kádr, pod vlivem těchto okolností se klub nepřihlásil do evropského poháru a jeho prvořadým úkolem byla jeho finanční stabilizace. Družstvo mužů v této sezóně obsadilo 5. místo. Sezónu 1999/2000 klub odehrál prakticky s nezměněným kádrem, klub v tomto ročníku obsadil 4.místo a vybojoval si účast v nově se tvořící mezinárodní soutěži Handball International League (HIL), kde startuje 6 nejlepších celků z ČR a 6 ze Slovenska.

Před další sezónou 2000/2001 došlo ke změně v realizačním týmu a obměnil se i hráčský kádr. Družstvo po rozpačitých výkonech v první polovině soutěže zabralo a výsledkem bylo třetí místo v rámci přeboru ČR a třetí místo v rámci celé HIL, což bylo považováno za velmi příjemné překvapení. V sezóně 2001/2002 se družstvu nedařilo tak, jak jsme bývali zvyklí. Byl to důsledek zhoršené finanční situace, v níž se náš klub nacházel. I přes tyto problémy se nakonec HC Zubří podařilo probojovat do play - off a v konečném umístění HIL 2001/2002 jsme obsadili 4. místo.

V r.1996 házená v Zubří slavila sedmdesáté výročí. Její úspěchy by nebyly možné bez mravenčí, neúnavné a obětavé práce velkého množství lidí a podpory občanů. Ti nejaktivnější a nejvěrnější se sdružili do FANCLUBu. Během celé doby existence házené se několikrát změnil název oddílu, vyměnilo se množství hráčů, trenérů, činovníků a sponzorů. Ale dobrá házená vždy zůstala.

A to je motivací pro velké množství žáků a dorostenců, kteří ve svých oddílech dosahují velmi dobrých výsledků. Žákovská družstva chlapců startují v divizi a patří k nejlepším v republice. Rezervní družstva žáků startují v oblastním přeboru, družstva minižáků hrají divizi. Spolu se dvěma družstvy přípravek a rezervním týmem mladšího dorostu pečuje klub HC Zubří celkem o 11 mládežnických družstev.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Handball Club Zubří
Hlavní 492
756 54 Zubří
Czechia (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mesto-zubri.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 18.03.2010 v 08:37 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®