PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Znak obce Bystřice pod Lopeníkem [ Герб и флаг ]

Třetí z obcí někdejšího uherskobrodského panství, jež získala rozhodnutím č. 62 předsedy Poslanecké sněmovny znak a prapor, byla Bystřice pod Lopeníkem. Bystřička (nazývána tak v nejstarších pramenech) s tvrzí je doložena v roce 1374 jako součást bánovského statku, s nímž přešla v roce 1692 k uherskobrodské državě Dominika Ondřeje z Kounic.

Bystřice pod Lopeníkem získala pečeť již v roce 1687. V jejím poli je strom, na jehož větvi sedí pták, s největší pravděpodobností dravec. Motiv dravého ptáka byl převzat i do nově vytvořeného znaku obce, další začleněnou figurou je turecká šavle, která má připomínat 16. a 17. století, kdy kraj kolem Bystřice trpěl častými nájezdy Turků, Tatarů a Uhrů. Rozmístění tří šavlí ve znaku symbolizuje tradiční, do dnešní doby dochovaný tanec ,,Pod šable". Počátky zvyklosti lze patrně hledat v uvedeném 17. století, v němž byly okolní kopce obsazovány hlídkami upozorňujícími spoluobčany na nebezpečí z uherské strany hranice. I poté, co hrozba nájezdů pominula, scházeli se členové této domobrany jednou ročně ve vesnici na masopustním veselí, předváděli tu svůj tanec a v jednotlivých domech bývali obdarováni.

Znakem Bystřice pod Lopeníkem se tedy stal modrý štít, v něm zlatý dravý pták s červenou zbrojí a zlatým jazykem, obklopený třemi stříbrnými šavlemi s červenými jílci a zlatými záštitami.

List praporu tvoří tři svislé pruhy - červený, modrý a bílý - v poměru 1 : 3 : 1. V modrém pruhu žlutý dravý pták s červenou zbrojí a žlutým jazykem stojící na bílé šavli hrotem k žerdi s červeným jílcem a zlatou záštitou.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Герб и флаг
AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 24.02.2007 v 19:28 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®