PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Česká Ves [ История (архивный документ) ]

První stopy osídlení údolí řeky Bělé, severně od Jeseníku, kde se rozkládá dnešní Česká Ves, sahají až do 6. století. Osadníci byli příslušníci slovanských kmenů, žijících v oblastech jižního Polska. Písemné zmínky o osadě s názvem Waltherowici pochází roku 1284, kdy vznikla Zakládající kniha vratislavského biskupství. Dnešní název obce se objevuje až v roce 1410.
Původ má pravděpodobně podle horníků z Čech ( zřejmě z Kutnohorska ), které pozval k dolování železné rudy a zlata na úpatí vrchu Zlatý Chlum kolem r. 1350 tehdejší vlastník obce Hynek Muščín. Jinak v této době bylo již obyvatelstvo zcela poněmčeno německými kolonisty.
Obec se ve víru dějin nevyhnula řadě pohrom. Značně ji poškodila válečná tažení 30-tileté války spojená s drancováním, epidemie moru roku 1627 a konečně i smutně proslulé čarodějnické procesy, ve kterých bylo upáleno 16 žen a 1 dítě - nejvíce z obcí na Jesenicku. Až s přelomem 18. století zaznamenává lepší časy. V roce 1804 navštěvuje místní školu 140 dětí. V obci je obnoven kostel, pracuje mlýn, spolková pila a rozvíjí se plátenictví. Spolková továrna se v roce 1894 mění na akciovou společnost pro výrobu železného zboží - dnešní Řetězárna.
Rodáci z České Vsi se také zasloužili o jesenické lázeňství. V roce 1798 se v obci narodil zakladatel lázní v Lipové Johann Schroth ( jeho rodný dům zde stále stojí ). Roku 1814 se místní sedlák, Winzenz Priessnitz začal zabývat léčením neduhů vodou z lesních pramenů Lázně Gräfenberg totiž patřily do katastru České Vsi.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 11.11.2002 v 14:15 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®