PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie města Orlová [ История (архивный документ) ]

Vznik Orlové i jeho název je spojován s pověstí o zjevení orla před opolským knížecím párem. Orlovsko bylo majetkem opolských a ratibořských knížat patrně až do dvacátých let 13. století, kdy toto území získali řeholníci z kláštera řádu sv. Benedikta v Tynci u Krakova. Zmiňují se o tom i latinsky psané listiny, z nichž nejstarší pochází z r. 1223. Jméno Orlová se poprvé uvádí r. 1227. Ve 13. století zde byl vybudován klášter. V době reformační byl klášter těšínským knížetem Václavem Adamem v roce 1560 zrušen. Nový orlovský kostel vybudovali mniši v pozdně gotickém slohu v roce 1466. V r. 1765 se stal dominantou města zámek vybudovaný v barokním stylu.

Teprve ve 2. pol. 19. století došlo k zásadní změně ve vývoji Orlové a okolních obcí, což způsobila těžba uhlí jako základ nebývalého průmyslového rozmachu celé oblasti. Velkostatek v Orlové a Lazích se v r. 1864 dostal do majetku šlechtického rodu Mattencloitů, jimž patřila i Doubrava, a v r. 1902 byl spolu se zámkem prodán Salomonu Albertu Rothschildovi. Velkostatky v Porubě a Polské Lutyni patřily hrabatům Larischům. Rozvoj uhelné těžby zcela změnil hospodářský charakter území, v němž původně dominovala zemědělská výroba. Došlo k prudkému nárůstu populace, výrazně se měnila sociální, národnostní i náboženská struktura obyvatelstva. Nejstarší šachta v Orlové vznikla v r. 1835 a kolem r. 1850 bylo v Orlové a Lazích celkem 16 uhelných jam. Rozvoj těžby uhlí podnítil i stavební ruch. Těžební společnosti začaly svým zaměstnancům stavět závodní byty, tím vznikaly pro Orlovou tak typické hornické kolonie.

V r. 1862 byl v Orlové postaven evangelický kostel a v r. 1905 byla ukončena přestavba katolického kostela. Orlovský zámek začal sloužit obyvatelům Orlové jako nemocnice. Bohužel v důsledku poddolování musel být v 70. letech asanován. Z Orlové se stala ve 20. a 30.letech pěkná obec městského typu s náměstím, živou hlavní ulicí, novou radnicí, poštou, spořitelnou, školami. V roce 1922 byla Orlová povýšena na město. Výrazná koncentrace dělnictva učinila z Orlové významné centrum dělnického hnutí. Tragické následky měla stávka v r. 1925, kdy na náměstí došlo ke střelbě, která si vyžádala 4 oběti. Událost připomíná malý památník.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mesto-orlova.cz

AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 15.11.2002 v 08:05 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®