PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Městská zvonice - ČERNÁ VĚŽ [ Zvonice, zvonička nebo zvonkohra ]

Fulnek, Zvonice tzv."Černá věž"
Městská zvonice - ČERNÁ VĚŽ
MĚSTSKÁ ZVONICE - ČERNÁ VĚŽ
Nazvaná podle tmavé střešní krytiny, je původně renesanční stavba upravená patrně v 17.století. Ještě kolem roku 1730 zdobila její zastřešení atika. V pozdějších letech však byla nahrazena zvonovitou helmicí ( v nynější podobě již od r. 1817 ).

Černá věž je pozůstatkem městského opevnění, které v minulosti obklopovalo náměstí, a to ve vzdálenosti asi 100 m od jeho okrajů. Uzavíralo oválný obvod a zaniklo téměř beze stopy kolem roku 1840, stejně jako městské brány Horní (JZ) a Dolní (SV), vrcholící stejně jako původně Černá věž renesanční atikou. Zanikla i vodní fortna (brána), vedoucí k potoku a hřbitovu.


Černá věž opět zvonicí
(z článku p. J. Pavlíčka, Fulnecký zpravodaj, říjen 1998)
Tato stavba gotického původu sloužila dříve také jako strážní věž a byla součástí městského opevnění. Větší část zdiva pravděpodobně pochází z let 1645-1650, kdy Fulnek drželi Švédové. Ve druhé polovině 18. století byl stavební vývoj věže dovršen šindelovou bání zvoncového tvaru a podle tmavé impregnace krytiny dostala stavba lidový název "Černá věž". Pojmenování se ujalo zejména v době, kdy pozbyla skutečnou funkci zvonice.

Od 50. Let 20. Století zvonice chátrala až do roku 1977, kdy začaly záchranné práce. První etapu rozsáhlé rekonstrukce provedlo v roce 1979 Vlastivědné muzeum v Novém Jičíně. Byl znovu vybudován interiér (schodiště, podlaží, okna, dveře) a obnovena prohnilá část střechy.

Důležitou událostí byla opětná instalace zvonů. Těch zde v minulosti bylo 6, známé jsou ale jen 4 největší: Nejsvětější Trojice (1680 kg, Ø 140 cm), Modlitební (480 kg, Ø 111 cm), Augustiánský (560 kg, Ø 86 cm), Poplašný (80 kg, Ø 64 cm).

V září 1995 byly do zvonice opět instalovány dva zvony: velký zvon Sv. Kateřiny (1720 kg, Ø 145 cm, darován německými občany - bývalými občany Fulneku) a malý zvon (přemístěn z Kapucínského kláštera). Instalaci uhradil p. G. Kunz z SRN.

V srpnu 1998 byla rekonstrukce stavby dokončena. Byly provedeny opravy vnitřních a vnějších omítek, oken, dřevěných částí včetně nátěrů, očištění a impregnace střešní krytiny. Do kopule věže byla umístěna schránka, do níž byly vloženy dokumenty týkající se zvonice i její rekonstrukce.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 30.03.2004 v 14:48 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®