PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie Městského muzea a galerie v Hranicích [ История (архивный документ) ]

Snahy o zřízení muzea byly patrné již od konce předminulého století, ale nejaktivnější sběratelská činnost se soustředila k roku 1904, kdy byl vytvořen základ muzejních sbírek. 

Muzeum bylo slavnostně otevřeno 5. července 1905 v jedné místnosti školní budovy na dnešním Školním náměstí. Muzeum bylo spravováno kuratoriem, v jehož čele stál lékárník Kaulfus. 

Sbírkový fond se postupně rozrůstal, stávající prostory nestačily, a proto bylo muzeum v roce 1912 přestěhováno do přízemních místností radnice. V roce 1921 se sbírky stěhovaly opět do budovy na Školním náměstí, kde byly již v rámci možností tematicky uspořádány. Po roce 1927 byl nákupy vytvořen základ sbírky obrazů a muzejní fondy se rozrostly také o zemědělské oddělení. 

Během 2. světové války proběhla rekonstrukce židovské synagogy a byla zde roku 1943 instalována formou stálé expozice větší část sbírek. Bezprostředně po skončení války se snažila skupina nadšenců o zřízení Okresního muzea v Hranicích. Tato snaha byla krátce naplněna v padesátých letech. 

V rámci územněsprávních změn v šedesátých letech přešly sbírky hranického muzea do správy Okresního vlastivědného ústavu v Přerově, dnes Muzea Komenského. Pro výše uvedený nevyhovující stav sbírek v Hranicích došlo k jejich převozu do depozitářů v Přerově, Tovačově a Kojetíně. 

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl původně jednolitý sbírkový fond rozdělen na jednotlivé dnešní fondy. Synagoga nadále sloužila jako výstavní prostor muzea a v roce 1974 zde byla instalována monotematická expozice fajánse a keramiky. 

Devadesátá léta znamenají renesanci hranického muzea. V roce 1993 byla na město přenesena pravomoc zřizovat muzeum a město poté požádalo ministerstvo kultury o převedení muzejních sbírkových fondů z majetku státu do majetku města. Po schválení převodu bylo městským zastupitelstvem zřízeno k 1. lednu 1994 Městské muzeum a galerie jako samostatný právní subjekt. Během roku 1994 byly převezeny z depozitářů Muzea Komenského zpět do Hranic všechny sbírkové fondy.

K 31.12.2014 Městské muzeum a galerie v Hranicích, p.o jako samostatný právní subjekt zaniklo a od 1.1.2015 po sloučení s městskou knihovnou a městským kulturním zařízením se stalo součástí příspěvkové organizace Městská kulturní zařízení Hranice. 

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mesto-hranice.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 05.03.2015 v 15:55 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®