PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Hans Dietrich Genscher [ Osobnost Evropské unie ]

Hans Dietrich Genscher (1927 )
Německý politik a diplomat, dlouholetý předseda německé liberální strany FDP. Nejdéle sloužící ministr v západním světě: pět let vykonával funkci ministra vnitra (1969-1974) a osmnáct let byl německým ministrem zahraničních věcí (1974-1992). Zároveň zastával úřad vicekancléře.
Během své politické kariéry se Genscher stal jedním z nejuznávanějších a nejznámějších evropských politiků. Neocenitelný je jeho přínos při rozšiřování Evropského společenství. Jeho politická kariéra dosáhla vrcholu v 80. letech, kdy podpořil jako jeden z prvních západních politiků reformní snahy Michaila Gorbačova. V roce 1987 prohlásil v Davosu, že "Gorbačov by měl být brán vážně” a Západ by mu měl pomoci. Jeho doktrína, založená na odzbrojení a uvolnění a současném zajištění nezbytné bezpečnosti v Evropě, si vysloužila název "genscherismus”. Genscher otevřeně podporoval Gorbačovovy snahy vytvořit "společný evropský dům”.
Genscherovy snahy zmenšit napětí mezi Západem a Východem byly odměněny souhlasem vítězných velmocí, především Sovětského svazu, se znovusjednocením Německa. Genscher spolu s Kohlem jsou poprávu označováni za architekty této historické události.
Sám Genscher nejraději vzpomíná na 30. září, kdy v Praze z balkonu Lobkowitzkého paláce promluvil k 5000 občanům bývalé NDR, kteří se uchýlili na velvyslanectví SRN ve snaze dostat se na Západ. Řekl jim toto: "Drazí občané, přijel jsme dnes sem k vám, abych vám oznámil, že vaše cesta do Spolkové republiky Německo je otevřena!”
V současné době H.D. Genscher přednáší na berlínské Freie Universität a na Pekingské univerzitě. Specializuje se především v evropské integraci. Je držitelem mnoha ocenění, např. čestného občanství Kostariky a několika doktorátů honoris causa.
DALŠÍ INFORMACE: http://www.euroskop.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 05.12.2002 v 12:37 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®