PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Margaret Thatcherová [ Osobnost Evropské unie ]

Margaret Thatcherová (1925)
Britská konzervativní politička, první žena ve Velké Británii, která vykonávala funkci předsedy vlády a které se jako jediné podařilo vyhrát třikrát za sebou parlamentní volby ve své zemi.
Thatcherová se narodila v kupecké rodině a její vzdělání postupně vyvrcholilo získáním diplomu v Oxfordu z oblasti chemie. Poté získala diplom za absolvování práv. Během svých studií vedla v Oxfordu Konzervativní sdružení, ale její hlubší zájem o vysokou politiku se zrodil po svatbě s Denisem Thatcherem. V roce 1953 se poprvé dostala do parlamentu.
První zkušenosti z vlády nabyla v roce 1961, kdy si ji vybral ministr pro penzijní pojištění jako parlamentní tajemnici. Její přímé vládní působení je spojeno se jmenováním do funkce ministryně školství a vědy (1970). V této funkci došlo k jejímu prvnímu politickému konfliktu, protože Thatcherová nechala zrušit bezplatné dodávky mléka do základních škol. Konzervativci odešli v roce 1974 do opozice, a to se stalo pro Thatcherovou příležitostí vstoupit do stínového kabinetu a postupně se ucházet i o předsednictví ve své straně. To se jí podařilo v roce 1975 a hned v následujících parlamentních volbách už dovedla konzervativce zpět do vlády. Thatcherová pak ještě dvakrát vyhrála volby a stala se tak nejdéle úřadujícím ministerským předsedou ve Velké Británii.
Její politika se dá shrnout do následujících bodů: privatizace (dopravy, průmyslu, školství a zdravotnictví), omezení role státu v ekonomice, nezávislá a rozhodná zahraniční politika (např. vítězná válka s Argentínou o Malvínské ostrovy), zdrženlivost vůči Evropským společenstvím. Jestliže Thatcherová přebírala zemi v roce 1979 v ekonomickém úpadku s vysokou nezaměstnaností, tak během její vlády se Británii podařilo nastartovat ekonomický růst. Neobešlo se to bez sociálních otřesů, např. zavírání ztrátových dolů, které vedlo k více než roční stávce horníků. Politika Thatcherové se opírala o soukromou iniciativu jedince a o zdůrazňování jeho nenahraditelné role v ekonomice. Sama Thatcherová prohlásila, že něco jako společnost neexistuje, že se spíše jedná o skupinu jednotlivců.
Její evropská politika vůči ES jí pomohla k nálepce euroskeptika, neboť Británie se chtěla pod jejím vedením velice neochotně podílet na společných politikách ES, protože se obávala omezení a ztráty národní suverenity na úkor úřadů sídlících v Bruselu. Thatcherové se mimo jiné povedlo omezit (jako jedinému členskému státu) v roce 1984 britské příspěvky do společného rozpočtu ES (tzv. "British rabate”). Tato politika vedla nakonec ke zpomalování evropské integrace v mnoha oblastech, především tam, kde docházelo k předávání kompetencí evropským strukturám (měnová politika, emigrace). Právě její zdrženlivost zapojit zemi do plné ekonomické integrace a diskuse kolem daňové politiky ji přiměly v roce 1990 odstoupit. Sama Thatcherová nedávno prohlásila, že kdyby dnes byla ministerskou předsedkyní, Velká Británie by okamžitě EU opustila.
Přesto Thatcherová patří k nejvýraznějším evropským osobnostem. Výraznou měrou ovlivňovala dění na evropském kontinentu v osmdesátých letech, ke kterým patří i pád komunismu ve východní Evropě. Pod jejím vedením se bezesporu zvýšila mezinárodní prestiž a význam Velké Británie. Její konzervativní politika inspirovala řadu politiků i ve střední Evropě.
Za své neocenitelné zásluhy se Thatcherové dostalo řady mezinárodních ocenění. Sama anglická královna ji povýšila do šlechtického stavu.
DALŠÍ INFORMACE: http://www.euroskop.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 05.12.2002 v 13:15 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®