PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Národní přírodní památka Búrová [ Národní přírodní památka ]

Búrová (národní přírodní památka, 19 ha) - květnatá louka se solitérními duby na severovýchodním svahu kopce Háj (573 m), asi 1 km západně od Suchova. Hlavním důvodem ochrany je výskyt kýchavice černé na jediném místě v Bílých Karpatech.

Geologie - Území budují horniny svodnického souvrství bělokarpatské jednotky magurského flyše. Zvrásněné flyšové vrstvy obsahují vápnité jílovce, slínovce a vápnité pískovce (paleocén-maastricht), nacházíme zde rovněž eluvia a svahové sedimenty (kvartér). Vrcholová část svahového hřbetu má generální směr sever-jih a je severním pokračování hřbetu Háje (573,0 m n.m.). Půdním typem jsou zde kambizemě typické doprovázené kambizeměmi pseudoglejovými, těžší střední zrnitosti.

Květena - Území je tvořeno loukou s teplomilnou vegetací a soliterními duby. Kýchavice černá (Veratrum nigrum) roste roztroušeně na ploše asi 2 ha. Z dalších druhů se vyskytují čestec (rozrazil) dlouholistý (Pseudolysimachion longifolium), kozinec dánský (Astragalus danicus), lilie zlatohlávek (Lilium martagon), plamének přímý (Clematis recta), zvonek hadincovitý (Campanula cervicaria) a pryšec kosmatý (Tithymalus villosus). K vzácným druhům patří vstavačovité rostliny - jen na okrajích byl zjištěn vstavač mužský (Orchis mascula) a pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea). V roce 1994 zde byl objeven koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis).

Zvířena - Podrobný průzkum nebyl dosud proveden. Byly zde dosud zaznamenány význačnější druhy motýlů, např. píďalka bahenní (Epirrhoe pupillata) a drsnokřídlec bělopásný (Lycia zonaria), můry dřevobarvec ptačincový (Aporophyla lutulenta), kovolesklec plicníkový (Euchalcia modesta) a také pabourovec pampeliškový (Lemonia taraxaci). Ostatní hmyz reprezentuje např. kudlanka nábožná (Mantis religiosa), roháč obecný (Lucanus cervus), mravenec travní (Formica pratensis), mravenec čtyřskvrnný (Dolichoderus quadripunctatus) a pestrá fauna střevlíkovitých brouků včetně význačných stepních druhů, např. Ophonus sabulicola, Amara tricuspidata a Lebia cruxminor. Z obratlovců lze jmenovat ještěrku obecnou (Lacerta agilis), užovku hladkou (Coronella austriaca), ze sousedního lesa sem proniká skokan štíhlý (Rana dalmatina) a slepýš křehký (Anguis fragilis). Ptačí fauna je zastoupena např. bramborníčkem hnědým (Saxicola ruberta) a strnadem lučním (Miliaria calandra).

Využití - Plocha rezervace byla v 80. letech intenzivně obhospodařována. Druhová diverzita je proto částečně ochuzena vlivem minerálního hnojení a dosevem kulturních trav. V současnosti jsou podobné aktivity vyloučeny, lokalita je pravidelně kosena a její stav se zlepšuje.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bilekarpaty.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 56, 09.08.2003 v 11:00 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®