PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Přírodní památka Barborka [ Природный памятник ]

Přírodní památku Barborka tvoří stará dubová bučina na jižním svahu kopce Barborka v nadm. výšce 410 až 510 m n. m. , katastrální území Buchlovice. Celková výměra 7,96 ha.

Vyhlášení: Vyhláška OkÚ Uherské Hradiště č. 2 ze dne 10. 6. 1994. Důvod vyhlášení: starý, samovolně zmlazující porost dubové bučiny na extrémním svahu s vysokým podílem vypreparovaných pískovcových skalisek, na kterých se vyskytuje reliktní borovice.

Geologie, půdní poměry: geologickým podkladem je račanská jednotka magurského flyše tvořená soláňskými vrstvami paleocénního stáří. Je zde obnažena řada skalisek soláňských pískovců a slepenců s charakterstickými erozními skulpturami abiotického původu. Půdní pokryv tvoří typické kambizemě.

Botanika: Vegetační kryt tvoří ochuzené květnaté bučiny a dubohabřiny, s dominantními dřevinami bukem lesním, dubem zimním, dubem letním, habrem obecným, méně lípou malolistou, babykou obecnou. V podrostu se objevují strdivka jednokvětá, třtina rákosovitá, bika hajní, lipnice hajní, svízel vonný aj. Na skalkách a na rozvolněných místech se objevují acidofilní doubravy, v nichž rostou méně náročné teplomilné druhy, např. tolita lékařská, kokořík vonný a řeřišník písečný.

Lesnictví: Zachovalá ukázka přirozeného lesa, která se udržela díky zhoršeným terénním podmínkám, nevhodným pro intenzivní lesní hospodářství. Cílem lesního hospodaření je dosáhnout 60% zastoupení buku a 30% dubu a podporovat vtroušené přirozené listnaté dřeviny - lípu, javor, habr.

Zoologie: Z motýlů se zde vyskytují typické druhy bučin, jako např. martináček bukový a okáč pýrový. Ze zvláště chráněných druhů ptáků se zde vyskytuje např. lejsek šedý a žluva hajní.

Historie a kultura: Na vrcholu stojí kaple sv. Barbory, založená již ve 14. století, dnešní stavba pochází z roku 1673. Původně fungovala jako pohřební kaple majitelů Buchlova.

Hospodářské využívání, management: Území je vedeno v kategorii lesů zvláštního určení, s nadřazeným významem ekologickým nad zájmem produkčním. Hospodaří se zde jednotlivě výběrným hospodářským způsobem. Pískovcové skalní útvary jsou využívány horolezci.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 07.02.2003 v 08:32 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®