PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Rekreační areál Skalky u Nového Jičína [ Комплекс для отдыха ]

Skalky
Rekreační areál Skalky
Protáhlý hřbet Skalek na severozápadním okraji Podradhošťské pahorkatiny ma pestrou geologickou stavbu. V jeho úpatí, v okrajové části Moravské brány, bylo založeno město Nový Jičín. Na východním úbočí Skalek, na prameništích a podmáčených loukách se vyvinulo rostlinné mokřadní společenstvo s prstnatcem májovým a jinými druhy rostlin. Pro svou blízkost a místy i romantické skalní útvary jsou Skalky již dlouho využívány novojičínskými občany v létě i v zimě k vycházkám a sportům.

Protáhlý hřbet Skalek na severozápadním okraji Podradhošťské pahorkatiny má pestrou geologickou stavbu. V jeho úpatí, v okrajové části Moravské brány, bylo založeno město Nový Jičín. Na východním úbočí Skalek, na prameništích a podmáčených loukách se vyvinulo rostlinné mokřadní společenstvo s prstnatcem májovým a jinými druhy rostlin. Pro svoji blízkost a místy i romantické skalní útvary jsou Skalky již dlouho využívány novojičínskými občany v létě i v zimě k vycházkám a sportům. Svědčí o tom pamětní kámen z roku 1894 nad silnicí ke Kojetínu, na kterém je uvedeno, že Skalky byly k rekreaci upraveny z darů obyvatel města Nového Jičína. Hlouběji v lese najdeme ještě zbytky odpočinkových zákoutí a kamenné lavičky. Nad pamětním kamenem se nachází kříž, který nechala postavit v roce 1791 Apolonia Liewerová roku 1813 po stržení vichřicí byl renovován, nové generální úpravy se dočkal v roce 1996.

Na úbočí směrem k Bludovicím, které skýtá krásné výhledy na Beskydy a jejich předhůří, se nacházely sluneční lázně. V místech dnešní zahrádkářské osady byl za druhé světové války zajatecký tábor. V zaniklém lomu pod březovou alejí najdeme zřetelné obrysy přírodního divadla, vybudovaného v letech 1928-1929. Ještě po válce se zde odehrálo několik představení. V současné době k pořádání letních slavností a jiných akcí lépe vyhovuje přírodní amfiteátr, který byl městem zbudován ve dvou etapách v letech 1973-1988.

Na severovýchodním úpatí Skalek v údolí říčky Jičínky byla v roce 1799 vystavěna rukodělná továrna na klobouky, která dala vzniknout světoznámé novojičínské kloboučnické tradici. Nad rozrůstající se továrnou , na východních svazích Skalek. vybudovali tehdejší majitelé továrny bratři Hückelové v letech 1880 -1904 čtyři reprezentační sídla, tzv. "Hückelovy vily". Vznikl tak soubor staveb velké architektonické a umělecké hodnoty. Kolem vil byla provedena rozsáhlá parková úprava, která dodnes je vynikajícím dílem zahradní architektury. Celý významný architektonický komplex byl v roce 1995 vyhlášen kulturní památkou.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 03.09.2006 v 14:32 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®