PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Sudice [ История (архивный документ) ]

V severním výběžku okresu Opava na hranicích s Polskem leží Sudice.
Podle první písemné zprávy prodal roku 1327 opavský kníže Mikuláš Sudice dominikánskému klášteru v Ratiboři. Už v roce 1330 se však vlastníkem stává Jindřich Svojše ze Sudic. Sudice byly samostatným statkem, ale sídlili zde i drobní zemané. Ve 14. století je zde vybudována tvrz, jejichž majitelé se střídali. V 1. polovině 16. století vlastnili Sudice Žerotínové, kteří je povýšili na městečko.V roce 1533 koupily Sudice dva evangelické rody Macákové z Ottenburku a Oderští z Lidéřova a byly rozděleny na dvě části. Majetek se opět spojil roku 1557 a majiteli se stali Oderští. V roce 1651 pravděpodobně vybudoval Jan Benedikt Panský na místě tvrze menší zámek, který pak po připojení Sudic k Dolnímu Benešovu roku 1774 rychle chátral. Roku 1786 jej proto Heneberkové nechali zbořit.
Od roku 1742 byly Sudice součástí Pruska. Původní dřevěný kostelík z roku 1821 byl přebudován v novogotickém stylu Josefem Seyfriedem a vysvěcen jako farní kostel sv. Jana Křtitele v roce 1906. V interiéru stojí za shlédnutí soubor obrazů J.Bochenka a dřevěný krucifix od B. Kafky. V roce 1990 byl celý areál kostela - farní kostel, ohradní zeď s branou, hrobka a fara s hospodářskými budovami, prohlášen kulturní památkou. Po připojení k ČSR připadly Sudice k okresu Hlučín, od roku 1928 okresu Opava. Na přechodnou dobu byly od roku 1975 k Sudicím připojeny Rohov a Třebom. V roce 1994 byl otevřen hraniční přechod do Polska. Při výjezdu z obce na tento přechod stojí zajímavá stavba pravoslavného kostela, nyní využívána evangelickou církví.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: David Mužík (Infomorava.cz) org. 56, 17.07.2003 v 08:17 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®