PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Naučná stezka Stříbrný chodník v Odrách - Zastavení č.9 [ Доска для информации ]

Naučná stezka "Stříbrný chodník" v Odrách

Naučnou stezku zřídila v roce 2000 70/13 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Odrách za pomoci členů Klubu historie dopravy z Ostravy a AVZO Odry.


Zastavení č. 9 - Oderský vodní náhon

Toto vodohospodářské dílo vzniklo společně s výstavbou oderské rybniční soustavy po ničivé povodni v roce 1555 a má celkovou délku 7,2 km..

Nejdříve náhon poháněl kola mlýnů. V dobách renesance však jeho význam vzrostl, protože nejen napájel rybníky, ale poháněl i brusírnu, valchu a později i stoupu. Začátkem 20. století poháněl především turbíny pro výrobu elektrické energie. Později však začal chátrat. Po roce 1989 je náhon chápán jako životodárná tepna celého ekosystému oderských rybníků a začalo se s jeho revitalizací. Úkolem je zvýšení průtočnosti náhonu na 1 m3 vody za sekundu a jeho opětovné využití pro výrobu elektrické energie. Také rybníky budou intenzívněji zásobovány okysličenou vodou z řeky.

Tato zastávka naučné stezky se nachází u jalového přepadu Emauzského rybníku do náhonu. Emauzský rybník je největší z oderské rybniční soustavy a v minulosti z něj byla voda využívána na pohon valchy. Velký rozvoj města na konci 18. století přinesl nežádoucí znečištění vody v náhonu. Valcha byla opuštěna, ale v roce 1807 si ji pronajala Velkobystřická kutací společnost. Ta ji nechala přestavět na stoupu, v níž se drtila ruda. Tato stoupa pracovala až do roku 1814, kdy těžařská společnost zkrachovala. Tím zanikl i celý objekt valchy.

Dalším důvodem tohoto zastavení je i vyhlídka na hladinu největšího rybníku oderské rybniční soustavy. Emauzský rybník svou rozlohou umožňuje výskyt takových druhů opeřenců, kteří se na menších rybnících nevyskytují pro svou přílišnou plachost. Mezi tyto druhy patří především sezónní dravec orlovec říční, kormorán velký, luňák hnědý, volavky, jeřábi atd.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.odra.ecn.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 26.07.2003 v 13:28 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®