PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Historie obce Vikantice [ История (архивный документ) ]

Německý název vesnice Weigelsdorf je odvozen od osobního jména Wigand, z něhož vzniklo české Vigant či Vikant. Německo-české hybridní místní jméno tedy znamená ves lidí Vigantových. Na obecním typáři vystřídala starší radlici od druhé poloviny 18. století růže.

V roce 1953 byl k Vikanticím připojen sousední Šleglov s osadou Kronfelzov, ale v letech 1975 až 1990 byly Vikantice i Šleglov částmi Branné. V roce 1992 se Šleglov od Vikantic opět osamostatnil.

Vikantický katastr má výměru 1104 hektary a zvedá se z údolí Branné, kterým prochází silnice a železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, směrem k západu a severozápadu do kopců Branenské vrchoviny. Vesnice má střední nadmořskou výšku 613 m a je rozložena podél silnice z Branné do Habartic, z níž ve Vikanticích odbočuje spojnice přes Šleglov do Starého Města.

Až do druhé světové války procházely Vikantice příznivým demografickým vývojem. Zatímco při prvním úředním sčítání v roce 1869 zde bylo napočítáno 524 osob, žilo v roce 1900 v 99 domech již 684 lidí, vesměs Němců. Až po roce 1918 se v obci objevilo několik usedlíků české národnosti (v roce 1930 bylo z 861 obyvatel 14 Čechů). Změny spojené s odsunem Němců a následným osídlením způsobily do roku 1950 pokles na 339 obyvatel v 82 domech a při posledním sčítání v roce 1991 zde bylo zjištěno jen 120 obyvatel a 24 trvale obydlených domů.

Jako vesnice na kolštejnském panství jsou Vikantice poprvé zmiňovány v roce 1437 a zůstaly jeho součástí až do zániku vrchnostenského zřízení. Zdejší svobodný dvůr, jehož existenci můžeme předpokládat v 16. století, byl v roce 1675 znovu sloučen s kolštejnským panstvím. O dva roky později hospodařilo ve Vikanticích 31 usedlíků a do roku 1834 se zvýšil počet domů na 80 se 468 obyvateli. Filiální kostel sv. Wolfganga z roku 1641 měl svého předchůdce již nejméně o jedno století dříve. Jednotřídní škola byla ve vsi zřízena až v roce 1785, ale děti byly v místě vyučovány již dříve.

Po roce 1848 byly Vikantice začleněny do staroměstského soudního okresu v šumperském hejtmanství. Bývalý svobodný dvůr byl hospodářstvím kolštejnského a později rudského velkostatku, před první pozemkovou reformou měl výměru 178 hektarů a byl celý rozdělen drobným nabyvatelům. Zdejší rolníci si již v roce 1904 zřídili družstevní mlékárnu, po první světové válce zde pracovala továrna na lepenku a udržela se do roku 1948, v obci byl mlýn a pila, v okolí se od počátku 20. století těžila tuha. Německá sociální demokracie si své politické prvenství udržela i před rokem 1938.

Dynamika vývoje slibně se rozvíjející obce byla zastavena nedostatečným osídlením po druhé světové válce. V roce 1949 převzal zdejší pozemky staroměstský státní statek. Zastavena byla průmyslová výroba a po uzavření školy zůstal obci v roce 1990 jen jediný obchod se smíšeným zbožím.

Jako doklad v jádru renesanční architektury s pozdějšími úpravami je ve Vikanticích chráněn filiální kostel sv. Wolfganga.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 12.08.2003 v 08:33 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®