PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Archeologické lokalita Hradisko sv. Klimenta [ Archeologická památka ]

Hradisko sv. Klimenta
Celostátní atraktivita

Vyvýšené hradisko v Chřibech nad cestou spojující střední Pomoraví s Brněnskem, opevněné valy a příkopy, s rekonstruovanými základy středověké chrámové stavby, jejíž původ sahá až do období Velké Moravy.


Hradisko na kopci sv. Klimenta (kóta 460) bylo známo snad již v mladším pravěku, archeologickými výzkumy je však prokázáno osídlení trvající od 9.století do konce století 15. Výhodně situovanou a dobře chráněnou polohu na staré obchodní stezce, která spojovala Pomoraví s Brněnskem, využili již osadníci v době Velkomoravské říše (9. - počátek 10. století). Podle pozdější tradice zde dokonce zbudovali kostelík, v němž byly uloženy ostatky sv. Klimenta do doby, než je sv. Konstantin a Metoděj přenesli do Říma. Pověsti kladou do blízkosti kostelíka i církevní školu vedenou samotným Metodějem. Archeologům se zde zatím nepodařilo jednoznačně prokázat zděnou církevní stavbu velkomoravského stáří. Přesto na vrcholové plošině církevní komplex o něco později stával. K roku 1358 se totiž vztahuje listina,dle níž bylo toto místo darováno brněnským augustiniánům - poustevníkům - ke zřízení probošství (kostela a kláštera). Konvent byl však vážně poškozen za husitských bouří v roce 1421 a během 15. až 16. století hradisko definitivně pustne.


Datace lokality:
9. - 12. století

Popis:
Kuželovitý vrchol kopce byl již v 9. století asymetricky obepjat vysokým valem s příkopy po obou stranách. Uvnitř opevnění ohraničujícího plochu asi 8 ha, obíhal uměle zarovnanou terasu akropole ještě vnitřní val, dnes již málo výrazný. Na plošině temene kopce stával kostel sv. Klimenta. Jehož základy včetně mladších přístaveb byly odkryty archeologickým průzkumem v r. 1958. Východní část orientované stavební dispozice byly původně velkomoravskou svatyní.
V tzv. mladohradištním období bylo hradisko obepjato ještě vnějším valem, lemovaným oboustrannými příkopy. Tato fortifikace dlouhá téměř 2 km uzavírala zhruba obdélník o ploše 22 ha. Severovýchodně od ní byl zbudován ještě čtvrt km dlouhý obloukovitý val, bránící v přístupu k vrcholu hradiště od hlavního horského hřbetu.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.SlovackeMuzeum.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 02.01.2004 v 16:26 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®