PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

TRADICE ADVENTU A VÁNOC v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi
V období adventu a Vánoc uvede Muzeum lidových staveb v Kouřimi tři národopisné programy s voňavou vánoční atmosférou – Svatomikulášskou obchůzku 2. 12., Stříbrnou adventní neděli 16. 12. a Tříkrálovou koledu 6. 1. 2019, vždy od 10 do 16 hodin.
Od 1. 12. do 30. 12. najdou návštěvníci ve skanzenu výstavu Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb. Pro veřejnost je otevřeno vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin. Mimořádně bude otevřeno také ve dnech 26. a 27. 12. 2018 v 10.00–16.00 hodin.
Ředitel Regionálního muzea v kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: „Při adventních pořadech představujeme návštěvníkům nejen tradiční mikulášský průvod, ale i dnes téměř zapomenuté obchůzky dalších adventních postav - Barborek, Lucek, Perchty a Ambrože, v podobě, která je zaznamenána dobovými písemnými prameny. Důležitou součástí celoročního cyklu je Tříkrálová koleda, u které si dnes velká část veřejnosti ani neuvědomuje, že tímto obyčejem vlastně vrcholí celé vánoční období.“
Návštěvníci Svatomikulášské obchůzky se mohou těšit na průvod svatého Mikuláše s čertem, andělem, Ruprechtem a smrtkou v 11.30 a 14.30. Setkají se s postavami Barborek a Ambrože, shlédnou lidovou hru „Komedie o sv. panně mučedlnici Barboře“, kterou předvede soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi. S odbornicí na dobovou gastronomii Olgou Kaderovou, se bude nad prostřeným stolem besedovat na téma „Lidová strava v předvánoční době“. Nejen pro děti jsou určeny dílny pečení figurálního perníku a mikulášského kynutého pečiva, výrobu čertů ze švestek a mikulášských metliček. Své umění předvede řezbář perníkářských forem Jiří Rücker - Nositel tradice lidových řemesel. Nebude chybět malý jarmark.
Děti dostanou od Mikuláše sladký dárek, ale rodiče mohou přinést svoji vlastní mikulášskou nadílku do kterékoli chalupy před začátkem průvodu.
O Stříbrné adventní neděli zazní „Barokní roráte aneb radostné zpěvy adventní“ Michaela Pospíšila, muzeem budou obcházet tradiční adventní postavy Lucek a Perchty, zavoní škvarkové cukroví a vánoční oplatky. Z pořadu neodejde nikdo s prázdnou - v rámci řemeslných vánočních dílen se budou vyrábět vonné františky, hubinkové řetězy na stromeček, království ze sušeného ovoce, slaměné řetězy, máčené svíčky, svíčky z ořechových skořápek a skleněné ozdoby z korálků.
Vyvrcholením Vánoc je Tříkrálová koleda. Během dne se třikrát odehraje Tříkrálová kolední hra, budou se zpívat koledy s Michaelem Pospíšilem. V rámci dílen si návštěvníci vyzkouší vyrobit betlémskou hvězdu ze slámy a drátěnou kometu, tříkrálovou korunu nebo a jesličky. S Nositeli tradice lidových řemesel Jiřím Honissem a Miroslavem Stecherem si namalují na sklo svatý obrázek a vyrobí fanfrnoch. Bude se povídat o pěstování a zpracování lnu od stonku k nitce.
Během všech tří pořadů poskytnou návštěvníkům historici a etnografové zajímavé informace o lidových obyčejích, křesťanské tradici, pověrách či o věštění budoucnosti. Mnoho zajímavého se návštěvníci dozví nejen o zvycích českých, ale i německých z oblasti Sudet v Podkrušnohoří. V rámci návštěvy akcí je možné si prohlédnout také výstavu Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb. Lidové občerstvení zajišťují Cecilie a Jiří Buschovi.
Vstupné: 150Kč, snížené 80 Kč, rodinné 350 Kč.
Programy pro školy
Od 29. 11. do 19. 12. 2018 Nabízí Muzeum lidových staveb programy pro školy, seznamující s adventními a vánočními zvyky a tradicemi.
O adventu
Slovo advent pochází z latinského „adventus = příchod“ a obecně se jím nazývá období 4 týdnů před svátky vánočními trvající 22 – 28 dní. Advent je časem očekávání dvojího příchodu – jednak narození syna Božího v Betlémě a zároveň Kristova druhého příchodu a Posledního soudu. Pro věřící je proto svátkem očekávání, pokání, rozjímání a půstu. Církevní zákazy hlučné zábavy, tance a zpěvu či nadměrného požívání jídla a pití byly namířeny proti předkřesťanským bujným a nevázaným oslavám příchodu slunovratu, které se však nepodařilo v lidovém prostředí nikdy zcela vymýtit, stejně jako různé věštecké praktiky a prvky pozitivní magie spojené s důležitým časovým přelomem a příchodem nového astronomického roku.

Petr Tyc
pracovník pro vztah s veřejností
tel.: 724 391 362
tyc@muzeumkolin.cz

Regionální muzeum v Kolíně, p. o.
Příspěvková organizace Středočeského kraje
muzeumkolin.cz, skanzenkourim.cz, muzeumkourimska.cz, podlipanskemuzeum.cz

Zveřejněno 12.11.2018 v 23:48 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®