PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY Víno, vinařství a turistika - HLAVNÍ STRANA PREZENTACE 1 Vinařská oblast Morava Vinařská oblast Čechy
Vinařská turistika
Vinařská oblast Čechy
Vinařská oblast Morava
Česká vína
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Cech českých vinařů
Svaz moravských vinařů
Vinné sklepy
Vinotéky
Vinárny
Gastronomické speciality
Folklorní akce a festivaly
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
ČESKÁ REPUBLIKA
Služby pro turisty
Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Turistika
Sport a relaxace
Ubytování
Stravování
Lázeňská zařízení
Přírodní zajímavosti
Chráněná krajinná území
Jeskyně a propasti
Naučné stezky
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference

Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Království perníku

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko [ Folklorní sdružení ]

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko
Taneční pár souboru Slezan v těšínském kroji
Občanské sdružení, které je členem Folklorního sdružení České republiky.

Těšínské Slezsko se po dlouhá léta vyvíjelo společně a teprve od roku 1920 je rozděleno mezi dva samostatné státy - Česko a Polsko. Na území našeho státu - české Těšínské Slezsko - je to oblast mezi Ostravicí, Odrou a Olší (Olzou) od Bohumína až po slovenskou hranici v Mostech u Jablunkova.
Zahrnuje v sobě oblast nížinnou a horskou. Nížinná oblast se rozprostírá v okolí měst Frýdek, Ostrava (Slezská Ostrava), Bohumín, Orlová, Karviná, Český Těšín až po Třinec. Horská část sahá od Třince k Jablunkovu, zahrnuje v sobě i Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysá hora a turisticky zajímavé údolí Dolní a Horní Lomné s pralesem Mionší a se spoustou rekreačních chat. Patří zde i rázovitá obec Hrčava s lidovou architekturou (dřevěný kostelík), která je zajímavá tím, že je na trojrozmezí tří států - Česka, Polska a Slovenska.
Na území Těšínského Slezska se vyskytuje zvláštní nářečí, které se dochovává v písních a tancích folklorních souborů. Zdejší soubory mají ve svém názvu často jména řek a hor této oblasti: Odra, Olza, Javorový, Mionší, Olšina a Olšinka. Další významné soubory jsou: Slezan, Slezánek, Suszanie, Jackové, Górole, Vonička, Nowina, Lónczka, Lipka, Lipeczka a Orlovanka. Soubory užívají kroje bohumínské, orlovské, těšínské, jackovské, goralské a mostořské.
Soubory účinkují na festivalech v této oblasti, kde nejvýznamnější jsou v polovině září Slezské dny s turistickou Mánesovou stezkou, která vede přes vrcholy Beskyd do Dolní Lomné. Další festival bývá v květnu v lázních Darkov - Máj nad Olzou a v červnu probíhá v Orlové Orlovské léto. Soubory se prezentují i na jiných výročních koncertech a vystupují i na společných festivalech česko-polských, kde nejvýznamnější je třídenní soutěžní festival v blízkosti našich hranic Zlatý klas v Zebrzydowicích a v Českém Těšíně, který má již více než desetiletou tradici. Tyto festivaly jsou i turisticky velmi zajímavé, návštěvníci se na nich mohou setkat s lidovými umělci a řemeslníky jako řezbáři, perníkáři, malíři. Mohou také ochutnat domácí slezské speciality.
K zajímavostem regionu patří různé dřevěné kostelíky a lidová architektura (kostelík v Gutech, na Prašivé, v Bystřici) a dřevěnice v Havířově. Za návštěvu stojí také Těšínské muzeum v Českém Těšíně, které uchovává četné památky lidového umění jako jsou kroje, stříbrné šperky, truhlice a jiné. Turisticky zajímavý je také nově obnovený zámek v Karviné-Fryštátě a za shlédnutí stojí také lázně v blízkém Darkově. Návštěvník Těšína by neměl opomenout také překročit hranici přes řeku Olši a navštívit starý těšínský rynek, nejstarší muzeum v Těšíně a Piastowský hrad.
Zajímavou hudební akcí, kterou navštěvují spousty diváků, je také folkový Festival na pomezí uprostřed srpna v Dolní Lomné. Historicky zajímavá je rekonstrukce hradiska v Chotěbuzi, které dokládá přítomnost Slovanů od 8. století na tomto území. Z hlediska cestovního ruchu je na Těšínsku pro turisty a lyžaře zajímavé středisko Javorový s lanovkou, lyžařskými vleky a sjezdovkami a středisko v Mostech u Jablunkova se sjezdovkami a horskou dráhou.
V Moravskoslezském kraji jsou také folklorní regionální sdružení Opavské Slezsko, Ostrava - Lašsko a část Valašska. I v těchto regionech jsou další zajímavá místa (Štramberk, Opava, Frýdek Místek). Jsou zde také četné folklorní soubory a festivaly, z nichž nejznámější je Folklor bez hranic v Ostravě, Mezinárodní dětský festival ve Frýdku - Místku, Frenštátské slavnosti ve Frenštátě pod Radhoštěm a Sochovy slavnosti ve Lhotce.
Turisticky zajímavé jsou také Hukvaldy spojené s hudebním skladatelem Leošem Janáčkem a Hradec nad Moravicí, kde probíhá hudební festival Beethovenův Hradec.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Folklorní sdružení Těšínské Slezsko
Dagmar Valová
Květinová 897
735 14 Orlová-Lutyně
Česko (CZ)
tel: (+420) 739 213 370

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

Typ záznamu: Folklorní sdružení
AKTUALIZACE: Jiří Buroň (FoS ČR Moravskoslezský kraj) org. 24, 01.07.2005 v 19:04 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®